"Starszy od dinozaurów". Wybrano najlepsze zdjęcie 2023 roku

Świat
"Starszy od dinozaurów". Wybrano najlepsze zdjęcie 2023 roku
Flickr/Twitter/Wildlife Photographer of the Year
Fotograf Laurent Ballesta uwiecznił rzadki gatunek złotego kraba

Ogłoszono laureatów konkursu Wildlife Photographer of the Year 2023. Główną nagrodę otrzymał Francuz Laurent Ballestie, który uwiecznił rzadki gatunek kraba. Wśród wyróżnionych fotografii znalazły się m.in. upiorne zdjęcie grzyba, orki na plaży biorącej ostatni oddech i pary koziorożców nubijskich walczących na szczycie klifu.

W tym roku tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody Roku 2023 przyznano francuskiemu fotografowi podwodnemu i biologowi morskiemu Laurentowi Ballestie za luminescencyjne zdjęcie złotego kraba podkowiastego na dnie oceanu. Zwycięzcy udało się uwiecznić moment, gdy nad grzbietem niezwykłego zwierzęcia przepływają trzy ryby trevally.

 

To już drugi raz, kiedy Ballesta zdobył to wyróżnienie, został nagrodzony również w 2021 roku.

Najlepsze zdjęcie przyrody w 2023 roku. Fotograf uwiecznił złotego kraba

- Widzieć kraba podkowiastego tak żywotnego w swoim naturalnym środowisku, w tak zniewalająco piękny sposób, było zdumiewające - stwierdziła przewodnicząca jury Kathy Moran.

 

Gatunek, który uwiecznił Ballesta, jest starszy od dinozaurów, a jego historia sięga nawet 475 milionów lat. Obecnie zwierzę jest jednak zagrożone ze niszczenie siedlisk i przełowienie. W wielu częściach świata kraby podkowiaste są nadal odławiane ze względu na ich błękitną krew, która jest wykorzystywana do opracowywania szczepionek.

 

Wpływ człowieka na przyrodę

Nagrodzone w tym roku fotografie przedstawiają zagrożenia dla dzikiej przyrody wynikające z działalności człowieka. Na jednym ze zdjęć widzimy np. pas wylesionego terenu w Meksyku, który ustępuje miejsca nowej turystycznej linii kolejowej, a także silnie zanieczyszczoną rzekę Ciliwung w stolicy Indonezji, Dżakarcie.

 

ZOBACZ: Inwazja kleszczy w polskich lasach. Zagrażają miłośnikom grzybobrania. Niepokojące dane

 

Niektóre zwycięskie fotografie dowodzą jednak, że w niektórych przypadkach dzikie zwierzęta przystosowują się do środowiska człowieka, co widać na zdjęciu dwóch płomykówek w oknie opuszczonego przydrożnego budynku. Carmel Bechler, 17-letni izraelski fotograf, został za swoje dzieło uhonorowany tytułem Młodego Fotografa Roku Dzikiej Przyrody, otrzymując pochwały za wykorzystanie naturalnego światła i długie czasy naświetlania do uchwycenia ruchu.

 

- Mam nadzieję podzielić się w swoich fotografiach tym, że piękno świata przyrody jest wszędzie wokół nas, nawet w miejscach, w których najmniej się go spodziewamy. Musimy tylko otworzyć oczy i umysły - powiedział Bechler.

 

 

Nagroda dla fotografów jest przyznawana od lat. "Przedstawiają dowody"

Nagroda Fotografa Roku Dzikiej Przyrody organizowana jest po raz 59. przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Zwycięzcy zostali wybrani spośród prawie 50 tys. zgłoszeń z 95 krajów i ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród we wtorek. Konkurs, prezentując różnorodność życia na Ziemi, ma na celu zainspirowanie ludzi do dbania o świat przyrody i wspierania go.

 

Zdjęcia będą wystawione w londyńskim muzeum od piątku, potem wyruszą w międzynarodowe tournée. W tym roku zaprezentowane zostaną także filmy pokazujące wpływ fotografii dzikiej przyrody i działania, jakie odwiedzający mogą podjąć, aby chronić planetę.

 

- Chociaż tegoroczne zwycięskie zdjęcia budzą absolutny podziw i zachwyt, przedstawiają przekonujące dowody naszego wpływu na przyrodę - zarówno pozytywnego, jak i negatywnego - powiedział dyrektor Muzeum Historii Naturalnej Doug Gurr. - Globalne obietnice muszą przełożyć się na działania, aby odwrócić losy zanikania przyrody - podkreślił.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie