Polska Wybiera. Debata w Polsat News i Interii o polityce bezpieczeństwa

Polska
Polska Wybiera. Debata w Polsat News i Interii o polityce bezpieczeństwa
Polsat News
Debata w Polsat News na temat polityki bezpieczeństwa

Przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych wzięli udział w trzeciej z serii debat tematycznych w Polsat News. W środę jej tematem była polityka bezpieczeństwa, a prowadzącym Wojciech Dąbrowski.

W środowej debacie wzięli udział: Katarzyna Suchańska (Bezpartyjni Samorządowcy), Mirosław Różański (Trzecia Droga), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), Michał Wawer (Konfederacja) i Bartłomiej Sienkiewicz (Koalicja Obywatelska). 

 

Pierwsze pytanie dotyczyło reformy polskiej armii - czego jej potrzeba, w co powinna być wyposażona i jak dowodzona?

 

- Armia powinna być wolna od polityki. O awansach w armii powinny decydować kompetencje, a nie sympatie polityczne osób, które aktualnie sprawują władzę - powiedziała Katarzyna Suchańska (Bezpartyjni Samorządowcy). - Armia wymaga dużych nakładów na zbrojenia, ale powinny to być nakłady rozsądne - dodała.

 

ZOBACZ: Wojsko Polskie z nowymi dowódcami. Prezydent wręczył nominacje

 

Z kolegi według Mirosława Różańskiego (Trzecia Droga) priorytetem w modernizacji armii powinno być budowanie systemu ochrony powietrznej. - Armia przyszłości to armia odpolityczniona. Armia ma się zająć szkoleniem. Wojsko powinno wrócić na place ćwiczeń, a czas wolny powinno spędzać z rodzinami - powiedział.

 

- Armia musi być w Polsce dobrze zarządzana. W taki sposób, że z dnia na dzień nie będę odchodzić najważniejsi dowódcy. Musi czuć, że politycy są odpowiedzialni - stwierdził Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica). - Postawimy na wojska obrony powietrznej, będziemy modernizować wojska lądowe - dodał.

PiS: Polska armia mu być silna i mobilna

Jak podkreślił Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), polska armia musi być armią mobilną i silną. - Musi być dobrze wyposażona i mieć potencjał odstraszania. Musi być równomiernie rozłożona w całym kraju - stwierdził. 

 

- Politycy muszą zacząć szanować polskich żołnierzy - powiedział Michał Wawer (Konfederacja). Jak stwierdził, żołnierze muszą dobrze zarabiać i mieć odpowiedni prestiż społeczny. - Ten sam szacunek należy się funkcjonariuszom innych służb mundurowych. Szczególnie trzeba tu wymienić straż graniczną - dodał.

 

Bartłomiej Sienkiewicz (Koalicja Obywatelska) stwierdził z kolei, że jeśli załamuje się łańcuch dowodzenia, wszystkie komponenty armii tracą swoją siłę. - Przywrócimy jednolity system dowodzenia. Nie pozwolimy na wykorzystywanie armii do celów politycznych - dodał.

Trzecia Droga: Państwo musi zająć się weteranami

W rundzie ripost Katarzyna Suchańska podkreśliła, że żołnierzom należy się godne uposażenie i szacunek. Mirosław Różański dodał, że należy pamiętać także o weteranach. - Czas na to, by państwo w pełni zajęło się tymi, którzy pełnili służbę poza granicami kraju.

 

Krzysztof Gawkowski przyznał, że oczekiwał od Wojciecha Skurkiewicza, wiceszefa MON, przeprosin za to, że "mieliśmy wczoraj kompromitację polskiej armii". - Mam nadzieję, że moi adwersarze przywrócą blisko 80 generałów, których pozbawili mundurów w latach rządów PO - odpowiedział Skurkiewicz.

 

ZOBACZ: Nowy spot Mariusza Błaszczaka. "Donald Tusk zlikwiduje Wojska Obrony Terytorialnej"

 

- Trudno słucha się przedstawiciela ekipy rządzącej, która rozbroiła Polskę, by służyć Ukrainie. Jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego PO jest reprezentowana dziś przez człowieka, który, jeśli wierzyć nagraniom, wykorzystywał służby specjalne - skomentował przedstawiciel Konfederacji.

 

Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził z kolei: - Nie możemy czuć się bezpiecznie, póki rządzi PiS.

Konfederacja: Musimy nauczyć Polaków, jak się bronić

W kolejnym pytaniu podjętego kwestię tego, jak zapewnić bezpieczeństwo wschodniej części Polski w razie ataku. - Polska powinna dalej się zbroić. Musimy stawiać na nowe technologie - powiedziała Katarzyna Suchańska. Mirosław Różański stwierdził z kolei, że obrona RP musi być koherentna z planami obronnymi NATO.

 

WIDEO: Debata w Polsat News i Interii

 

 

Jak stwierdził Krzysztof Gawkowski, Polska doktryna obronna powinna chronić także przed atakami hybrydowymi. Wojciech Skurkiewicz dodał, że szczególnie ważne jest tworzenie wielowarstwowej ochrony powietrznej. 

 

- Odbudowa polskiej obronności jest być może najważniejszym wyzwaniem, które stoi przed przyszłym rządem. Musimy też nauczyć Polaków, jak bronić się w razie sytuacji wojennej - podkreślił Michał Wawer. - We współczesnym konflikcie konieczne jest nie tylko poleganie na armii operacyjnej, ale budowanie systemu obrony powszechnej - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz.

 

ZOBACZ: Wybory 2023. Donald Tusk: Dostałem informacje o dymisjach kolejnych 10 wysokich oficerów

 

- Nasze bezpieczeństwo zależy od tego, czy w Polsce będzie panować zgoda - podkreśliła w rundzie ripost Katarzyna Suchańska. Mirosław Różański dodał, że zwiększanie potencjału bojowego armii to kierunek przyszłości.

 

- PiS mówi, że armia musi być potężna, ale pozostawia ją z pustymi sloganami - stwierdził Krzysztof Gawkowski. Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że za rządów jego partii zwiększyła się liczebność polskiego wojska.

 

- Jeżeli chcemy być bezpieczni, musimy opierać się na własnej sile - powiedział Michał Wawer. - Wiemy jak rozbudować obronę przeciwlotniczą - zaznaczył Bartłomiej Sienkiewicz.

KO: W Polsce nie ma problemu z dostępem do broni

Trzecie pytanie brzmiało: czy Polacy powinni przechodzić obowiązkowe szkolenia wojskowe i czy powinni mieć ułatwiony dostęp do broni?

 

- Jesteśmy przeciwnikami obowiązkowej służby wojskowej, ale uważamy, że elementy edukacji obronnej powinny obowiązywać każdego już w szkole - powiedziała Katarzyna Suchańska. Mirosław Różański stwierdził, że jest "pilnym i niezbędnym", by odtworzyć obronę cywilną.

 

- Nie chcemy powrotu powszechnego poboru - podkreślił Krzysztof Gawkowski. - Będziemy organizować szkolenia jednodniowe i weekendowe dla tych, którzy chcą służyć w wojsku - powiedział Wojciech Skurkiewicz. 

 

Michał Wawer podkreślił, że Konfederacja proponuje organizację dobrowolnych szkoleń wojskowych dla dorosłych Polaków. - Trzeba poszerzyć dostęp do broni - dodał.

 

ZOBACZ: "Pancerna bestia". Polskie Abramsy w akcji. Wojsko publikuje film

 

- W Polsce nie ma problemu z dostępem do broni. Jest on kontrolowany - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz.

 

Katarzyna Suchańska stwierdziła, że, jak wykazują raporty, w Polsce brakuje schronów. - Najwyższy czas, by budować świadomość obywateli - dodał Mirosław Różański. 

 

- Opowiadamy się za wprowadzeniem powszechnej nauki na temat bezpieczeństwa - zadeklarował Krzysztof Gawkowski. Wojciech Skurkiewicz stwierdził, że w czasach rządów PO-PSL zaniechano szkolenia rezerw. - To była zbrodnia na żywym organizmie wojskowym - dodał.

 

- Proponuję, żeby w następnej kadencji postawić na nowe twarze w obronności - powiedział Michał Wawer. Bartłomiej Sienkiewicz zapewnił, że KO ma "plan, jak w sposób szybki i efektywny stworzyć obronę cywilną w Polsce".

Bezpartyjni Samorządowcy: Zapora nie może być jedynym narzędziem obrony

Czwarte pytanie dotyczyło zapory na granicy polsko-białoruskiej. - Dobrze, że ta zapora powstała, ale nie może być jedynym narzędziem obrony Polaków - powiedziała Katarzyna Suchańska. Mirosław Różański stwierdził, że warto szukać przyczyn migracji ludzi. Z kolei Krzysztof Gawkowski dodał, że państwo ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo granicy, w tym bronić przed działaniami hybrydowymi.

 

- Stworzyliśmy stałą zaporę. Niestety świat polityczny nie zdał egzaminu - powiedział Wojciech Skurkiewicz. Michał Wawer podkreślił, że zapora na granicy polsko-białoruskiej jest niezbędna. Z kolei według Bartłomieja Sienkiewicza zapora nie spełnia swojego zadania, gdyż i tak przedostają się przez nią migranci.

 

ZOBACZ: Nowy sprzęt dla polskiej armii. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowy

 

Katarzyna Suchańska stwierdziła, że mur na granicy powinien być nienaruszalny. Mirosław Różański zauważył, że sytuacja w Izraelu pokazała, że terroryści mogą przedostawać się przez granice w sposób niekonwencjonalny.

 

- PiS opowiadało bajki o tym, że mamy bezpieczną granicę - stwierdził Krzysztof Gawkowski. Wojciech Skurkiewicz przypomniał, że funkcjonariuszy straży granicznej wspiera 10 tys. polskich żołnierzy.

 

- Zaporę musi uzupełniać odpowiedzialna polityka migracyjna - podkreślił Michał Wawer. Bartłomiej Sienkiewicz dodał, że rząd kłamie mówiąc, że zabezpieczył granicę z Białorusią.

Nowa Lewica: Czas odpolitycznić policję

- Musimy mieć ponadpartyjną zgodę. Idziemy do parlamentu, by tę zgodę budować - powiedziała Katarzyna Suchańska w części przeznaczonej na swobodne wypowiedzi. Mirosław Różański podkreślił, że racją stanu Trzeciej Drogi jest "bezpieczeństwo narodowe, w budowaniu którego jest miejsce dla wszystkich". 

 

- Bezpieczeństwo to armia, obrona cywilna, ale i służby wewnętrzne. Czas odpolitycznić policję - stwierdził Krzysztof Gawkowski. 

 

- 15 października zdecydujemy, czy chcemy Polski bezpiecznej, czy bezbronnej, jak to było w czasach rządów PO-PSL - powiedział z kolei Wojciech Skurkiewicz.

 

Michał Wawer podkreślił, że warto także poświęcić uwagę bezpieczeństwu energetycznemu, które "stoi teraz być może pod jeszcze większym znakiem zapytania, niż bezpieczeństwo militarne".

 

- Przez osiem lat rząd PiS zniszczył polskie bezpieczeństwo, szacunek międzynarodowy - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz.

 

Wcześniejsze debaty można obejrzeć TUTAJ.  

Polska Wybiera - Debata. Cztery tematy 

W ostatnim tygodniu kampanii wyborczej na antenie Polsat News i w Interii zaplanowano cztery debaty tematyczne. Udział biorą w nich przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych.

 

W poniedziałek debatę na temat polityki społecznej prowadziła Agnieszka Gozdyra, a we wtorek Marcin Fijołek pytał zaproszonych gości o politykę zagraniczną

 

Polska Wybiera - Debata w kolejnych dniach: 

  • Środa, 11 października - polityka bezpieczeństwa. Prowadzi Wojciech Dąbrowski;
  • Czwartek, 12 października - polityka migracyjna. Prowadzi Grzegorz Jankowski.

Polska Wybiera. W programie "Gość Wydarzeń" przedstawiciele sześciu komitetów

W niedzielę 15 października Polacy ruszą do urn wyborczych, by oddać swój głos. W najgorętszym tygodniu poprzedzającym wybory w Polsat News goszczą również przedstawiciele wszystkich sześciu komitetów, które wystawiły swoich kandydatów we wszystkich 41 okręgach wyborczych.  

 

W niedzielę w programie "Gość Wydarzeń" pojawił się Krzysztof Maj, przedstawiciel Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy. W poniedziałek z Bogdanem Rymanowskim rozmawiał jeden z liderów Trzeciej Drogi, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

We wtorek o planach na końcówkę kampanii mówił w studiu Polsat News Sławomir Mentzen (Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość). 

 

W kolejnych dniach w "Gościu Wydarzeń": 

  • Środa, 11 października: Donald Tusk, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI;
  • Czwartek, 12 października: Włodzimierz Czarzasty, Komitet Wyborczy Nowa Lewica;
  • Piątek, 13 października: Mateusz Morawiecki, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. 

Od poniedziałku do piątku "Gość Wydarzeń" od 19:20 w Polsacie, Polsacie News, Wydarzeniach 24 oraz w internecie - na polsatnews.pl i stronie głównej Interii. 

Anna Nicz / Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie