Izrael w stanie wojny. Tak wygląda rzeczywistość na Bliskim Wschodzie

Polska
Izrael w stanie wojny. Tak wygląda rzeczywistość na Bliskim Wschodzie
Polsat News
Reporter Polsat News Cyprian Jopek w Izraelu

- Tel Awiw opustoszał. Miejsca, które na co dzień kipią życiem, teraz są nieznośnie ciche. To rzeczywistość podobna do tej z "epoki" covidowych lockdownów. Bo Hamas wciąż atakuje Izrael - przekazał reporter Polsat News Cyprian Jopek, który relacjonuje wydarzenia z Bliskiego Wschodu. W mieście co chwilę rozlegają się dźwięki syren ostrzegających przed nalotem palestyńskich rakiet.

- Kilkadziesiąt izraelskich samolotów zaatakowało w nocy ponad 200 celów w rejonie miasta Gaza, stolicy Strefy Gazy. Takie informacje przekazują izraelscy wojskowi. W nocy w izraelskich osadach graniczących z Palestyną było słychać syreny, my sami byliśmy świadkami takiej sytuacji wczoraj w Tel Awiwie - relacjonuje Cyprian Jopek.

 

Reporter Polsat News przekazał, że pociski wystrzelone przez Hamas zostały strącone przez Żelazną Kopułę. - Wskutek działania izraelskiego systemu obrony powietrznej zniszczono rakiety, słychać było dźwięk eksplozji, na niebie pojawiły się obłoki dymu - dodaje dziennikarz.

 

 

Cyprian Jopek przekazuje także, że do obrony Izraela włączyły się aktywnie Stany Zjednoczone. - Pierwszy amerykański samolot z zaawansowaną amunicją wylądował w bazie na południu Izraela. W nocy prezydent Joe Biden rozmawiał z Benjaminem Nethanjahu. Zapewnił go o wsparciu, nie tylko militarnym. Jutro do Izraela leci szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken - dodał reporter Polsat News.

 

ZOBACZ: Polka ewakuowana z Izraela: Akcja prowadzona dość chaotycznie

Ewakuacja Polaków z Izraela. "Loty w dwie strony"

Wcześniej dziennikarz relacjonował sytuację związaną z operacją "Neon". - Tymczasowo w Izraelu przebywa około tysiąc Polaków, 700 z nich udało się już ewakuować. Większość z nich to pielgrzymi. Są oni ewakuowani dwoma trasami - bezpośrednią do Warszawy lub z przesiadką w greckiej Chanii. Z pomocy polskich wojskowych chcą skorzystać Litwini oraz Chorwaci, złożyli już odpowiednie prośby do polskich dyplomatów - przekazywał z Bliskiego Wschodu reporter Polsat News. 

 

Cyprian Jopek zwrócił uwagę, że wojskowe maszyny zabierają pasażerów także do Tel Awiwu. - Poza powrotami do Polski, wracają także Izraelczycy, którzy utknęli w Warszawie po odwołanych połączeniach - dodał dziennikarz. Głos w tej sprawie zabrał także ambasador Izraela w Polsce, który podziękował za pomoc. 

 

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Tak wygląda ewakuacja Polaków

 

"Izraelczycy wrócili do domu. Teraz będą bronić swojego kraju i dołączą do rodzin pogrążonych w żałobie" - napisał na Twitterze Yacov Livne. 

Izrael: Trwają naloty na Palestynę

Izrael został zaatakowany przez Hamas w sobotni poranek, kilkanaście godzin później w całym kraju ogłoszono "stan wojny". W wyniku starć i wzajemnych bombardowań po obu stronach zginęło ponad 1700 osób, tragiczny bilans może wzrosnąć. 

 

Jerozolima ogłosiła powszechną mobilizację, wkrótce pod bronią stanie 300 tysięcy rezerwistów. Strefa Gazy została całkowicie odcięta od prądu, paliwa oraz towarów. "Może to oznaczać, że Izrael planuje atak naziemny w odpowiedzi na atak Hamasu" - analizuje Reuters. Obecnie trwają naloty na palestyńskie terytoria. 

sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie