Wojna w Izraelu. Bilans ofiar
Po obu stronach konfliktu zginęło ponad 1500 osób. Wśród ofiar są obywatele m.in. Francji, Nepalu, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Kilka tysięcy osób jest rannych. Są też zaginieni lub porwani przez Hamas. Wśród nich jest osoba posiadająca polskie obywatelstwo.
Według danych dostępnych w poniedziałek rano, łączna liczba ofiar po stronie Izraela i Palestyny przekroczyła już 1500 osób.
Strona izraelska wskazuje na ponad 900 osób zabitych w wyniku ataków Hamasu i ponad 2300 rannych. Wśród nich 22 osoby są w stanie krytycznym, ponad 300 jest w stanie poważnym. Po stronie palestyńskiej to 687 ofiar nalotów izraelskich, w tym 78 dzieci oraz ponad 2700 rannych.
Ofiary z UE, USA, Ukrainy i Nepalu
Pojawiają się też informacje o ofiarach - obywatelach innych państw. Obywatel Francji zginął w niedzielę "w wyniku ataków w Izraelu" - przekazał rzecznik francuskiego MSZ, cytowany przez Reutera. W sieci pojawiają się też nagrania i zdjęcia sugerujące, że w Izraelu zginęła obywatelka Niemiec.
W poniedziałek późnym wieczorem prezydent Joe Biden poinformował, że w Izraelu zginęło co najmniej 11 Amerykanów, a kolejni znajdują się prawdopodobnie wśród zakładników. Natomiast brytyjskie BBC podało, że więcej niż 10 osób z tego państwa jest zaginionych lub zginęło.
ZOBACZ: Atak Hamasu na Izrael. Stany Zjednoczone wysyłają lotniskowiec
Wołodymyr Zełenski przekazał, że w Izraelu zginęło dwóch obywateli Ukrainy. Ministerstwo spraw zagranicznych Tajlandii informuje o 12 ofiarach śmiertelnych z tego kraju. Ośmiu kolejnych obywateli Tajlandii jest rannych.
Dane przekazał również Nepal. Nie żyje co najmniej 10 obywateli tego kraju. Z doniesień medialnych wynika, że czterech Nepalczyków jest rannych, ale wciąż nie ma informacji o wielu osobach.
Zaginieni i porwani przez Hamas
Jak poinformowało izraelskie MSZ ponad 100 osób zostało wziętych do niewoli. Pojawiają się też kolejne doniesienia o zaginionych. To między innymi Alex Dancyg - znany rzecznik współpracy Polski i Izraela. Przez lata był pracownikiem Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Mężczyzna posiada izraelskie i polskie obywatelstwo.
Informacje o uprowadzeniu Dancyga potwierdził PAP Jarosław Papis-Rozenbaum z gminy wyznaniowej żydowskiej w Łodzi.
ZOBACZ: Atak Hamasu na Izrael. Wizz Air i PLL LOT odwołują połączenia lotnicze z Tel Awiwem
Minister spraw zagranicznych Meksyku Alicia Barcena wskazała, że obywatele Meksyku, kobieta i mężczyzna, zostali uprowadzeni jako zakładnicy przez bojowników Hamasu.
Izraelska ambasada w Wielkiej Brytanii informuje, że brytyjski obywatel zaginął po tym, jak Hamas zaatakował festiwal muzyczny w pobliżu gazy. Z kolei MSZ Francji przekazało, że dwóch Francuzów poniosło śmierć, a 14 jest zaginionych.
Wojna w Izraelu. Atak Hamasu
W sobotę rano Hamas zaatakował Izrael. Palestyńscy bojownicy przedostali się do miast na południu kraju i wystrzelili tysiące rakiet. Dzień później Izrael odpowiedział zmasowanym atakiem rakietowym. Ostrzelał cele w Autonomii Palestyńskiej.
ZOBACZ: "Całe szczęście był ten lot". Relacje Polaków ewakuowanych z Izraela
Ponadto izraelskie ministerstwo obrony poinformowało, że w nocy z niedzieli na poniedziałek nadal trwały naloty na cele w Strefie Gazy.
Czytaj więcej