Atak na Izrael. Papież Franciszek: Z niepokojem i smutkiem śledzę to, co się dzieje
W cotygodniowym przemówieniu papież Franciszek odniósł się do sytuacji w Izraelu. - Z niepokojem i smutkiem śledzę to, co dzieje się w Izraelu - powiedział. Zaapelował o zaprzestanie dalszych walk, tłumacząc, że przemoc nie rozwiąże konfliktu. Przekazał także, że modli się za ofiary.
W niedzielę papież Franciszek jak co tydzień, wygłosił przemówienie do zebranych na placu św. Piotra w Watykanie. Odniósł się do sytuacji w Izraelu. - Z niepokojem i smutkiem śledzę to, co dzieje się w Izraelu – powiedział papież.
- Wyrażam solidarność z rodzinami ofiar i modlę się za wszystkich, którzy przeżywają godziny terroru i udręki - dodał. Wezwał do zaprzestania ataków i zakończenia przemocy w Izraelu i Strefie Gazy, mówiąc, że terroryzm i wojna nie rozwiążą żadnych problemów, a jedynie przyniosą dalsze cierpienie i śmierć niewinnym.
ZOBACZ: Atak Hamasu na Izrael. MON wyśle samoloty po Polaków
Zaapelował również o wstrzymanie używania broni i przemocy. - Zaprzestańcie ataków i używaniu broni, proszę. Trzeba zrozumieć, że terroryzm i wojna nie przynoszą rozwiązań, a jedynie śmierć i cierpienie wielu niewinnych istnień. Wojna jest porażką, każda wojna jest porażką. Módlmy się o pokój w Izraelu i Palestynie - powiedział papież.
Atak na Izrael. Liczba ofiar stale rośnie
Według szacunków do tej pory w walkach zginęło ponad 600 osób. W izraelskich atakach śmierć poniosło co najmniej 313 osób, z kolei 350 Izraelczyków zginęło od początku ataku palestyńskiej organizacji Hamas na ich kraj. Terroryści nie tylko mordują, ale także porywają ludzi.
Adva Adar z Izraela opublikowała wpis z apelem o pomoc w odnalezieniu 85-letniej babci, którą członkowie Hamas uprowadzili. "To moja babcia. Została porwana i wzięta do Gazy. Nazywa się Yaffa Adar i ma 85 lat!" - napisała kobieta.
"Najpewniej gdzieś ją porzucili, cierpi z powodu ciężkiego bólu, nie ma leków, nie ma jedzenia i wody, umiera w samotności ze strachu" - dodała. Jej wpis został udostępniony przez Yaniv Erlich, który jest izraelsko-amerykańskim naukowcem.
Konflikt między Palestyną a Izraelem trwa od lat
Napięcia pomiędzy Izraelem i Palestyną trwają od dekad, a Palestyńczycy domagają się własnego państwa na terytorium, które Izrael uważa za swoje. W latach 80. wybuchło powstanie palestyńskie, które zakończyło się powstanie Autonomii Palestyńskiej w Strefie Gazy w 1993 roku.
ZOBACZ: Polska dziennikarka o sytuacji w Izraelu. "Ten atak rakietowy był zmyłką"
Według Hamasu, sobotni atak na Izrael, określany przez palestyńskie władze jako "bezprecedensowa ofensywa lądowa, powietrza i morska", to odpowiedź na profanację meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, i "okrucieństwa" wobec Palestyńczyków na przestrzeni dziesięcioleci. Hamas wymienia między innymi 16-letnią blokadę Gazy, izraelskie naloty na Zachodnim Brzegu, budowę izraelskich osiedli na tym terenie.
Czytaj więcej