Układ o Zakazie Prób z Bronią Nuklearną. Rosja planuje wycofanie się z porozumienia

Świat
Układ o Zakazie Prób z Bronią Nuklearną. Rosja planuje wycofanie się z porozumienia
Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
Rosyjska wyrzutnia RS-24 może przenosić od 3 do 6 niezależnych głowic atomowych

Rosja planuje wycofanie się z ratyfikacji Układu o Zakazie Prób z Bronią Nuklearną - poinformował przedstawiciel Federacji Rosyjskiej Michaił Uljanow. Jego zdaniem Moskwa zamierza podjąć ten krok by być "na równi z USA, które podpisały ten układ, ale go nie ratyfikowały". Waszyngton skrytykował zapowiedź rosyjskiego dyplomaty.

Michaił Uljanow napisał w piątek na platformie X (dawnym Twitterze), że "Rosja planuje odwołanie swojej ratyfikacji układu CTBT, (której dokonała w 2000 r.) ponieważ chce być na równi ze Stanami Zjednoczonymi, które podpisały ten Układ, ale go nie ratyfikowały".

 

ZOBACZ: Rosjanie mieli plan na serbską brygadę. Coś poszło nie tak

 

Rosjanin zastrzegł, że "odwołanie nie oznacza zamiaru wznowienia tych prób". Dzień wcześniej możliwość odwołania przez Rosję ratyfikacji układu zasugerował Władimir Putin.

 

Jak wskazuje agencja Associated Press oświadczenie przedstawiciela Rosji dodatkowo wzmogło napięcie między Rosją i USA i tak już duże w związku z agresją Rosji na Ukrainę i sporami wokół innych porozumień o ograniczeniu zbrojeń.

Układ o Zakazie Prób z Bronią Nuklearną. Rosja planuje wycofanie z porozumienia

- Jesteśmy zaniepokojeni dzisiejszą wypowiedzią ambasadora Uljanowa w Wiedniu. Takie posunięcie jakiegokolwiek państwa-sygnatariusza niepotrzebnie zwiększa zagrożenie wznowienia prób (z bronią nuklearną) - oświadczył przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu cytowany przez AP.

 

ZOBACZ: Rosja mogła naruszyć rumuńską przestrzeń powietrzną. Mieszkańcy otrzymali ostrzeżenia

 

Zasugerował, że celem Moskwy jest w istocie zwiększenie nacisku na USA i inne kraje, by wstrzymały dostawy broni i innej pomocy Ukrainie broniącej się przed rosyjską agresją.

 

AP zaznacza, że chociaż Stany Zjednoczone nie ratyfikowały układu CTBT, jednak przestrzegały od 1992 r. nieformalnego moratorium na próby z bronią nuklearną i nie mają zamiaru ich wznowić.

Czym jest Układ o Zakazie Prób z Bronią Nuklearną?

Układ CTBT podpisany 24 września 1996 r. w Nowym Jorku przez 187 państw, zakłada całkowity zakaz przeprowadzania prób nuklearnych. Dotychczas ratyfikowało go 178 krajów.

 

ZOBACZ: Rosja: Próba ataku dronów na Smoleńsk

 

Do jego wejścia w życie wymagana jest jednak ratyfikacja przez 44 państwa wymienione w tekście układu. Spośród nich proces ratyfikacyjny zakończył się w 34.

 

Chiny, Egipt, Iran i Izrael podpisały układ, ale go nie ratyfikowały. Korea Północna, Indie i Pakistan nie podpisały układu.

mak / Associated Press
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie