Joe Biden rozważa przekazanie Polsce systemu antyrakietowego Żelazna Kopuła. Jest jeden warunek
Polska może otrzymać od USA system obrony powietrznej Żelazna Kopuła - informuje "Politico". W zamian mielibyśmy przekazać Ukrainie systemy Patriot, które trafiły do naszego kraju. W ten sposób administracja Joe Bidena chciałaby przekazać władzom w Kijowie broń, która ma pomóc w ochronie nieba przed rosyjskimi atakami.
Przyszłość dalszej pomocy wojskowej USA dla Ukrainy jest zagrożona z powodu konfliktów wewnętrznych w Kongresie, dlatego administracja Joe Bidena opracowuje alternatywne metody zaopatrywania walczących z agresją władz w Kijowie.
USA. Joe Biden rozważa przekazanie Polsce systemu antyrakietowego Żelazna Kopuła
Amerykańska administracja rozważa wykorzystanie programu dotacji Departamentu Stanu do wysłania dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, po tym jak Kongres wstrzymał finansowania broni.
ZOBACZ: Ukraina zawiesiła skargę przeciwko Polsce
Jak informuje portal Politico równolegle w Senacie powstała koncepcja, by dokonać trójstronnej wymiany, w ramach której Polska otrzymałaby z Ameryki izraelski system Żelazna Kopuła i wysłała część swoich systemów Patriot do Ukrainy.
Żelazna Kopuła jest systemem przeciwrakietowym krótkiego zasięgu. Korzysta z niego m.in. Izrael do obrony przed rakietami wystrzeliwanymi ze Strefy Gazy przez palestyńskich bojowników.
Izrael odrzucił dotychczasowe prośby Waszyngtonu i Kijowa o dostawę systemu bezpośrednio do Ukrainy. Jak zwraca uwagę Politico jako współproducent, Izrael musi wyrazić zgodę na przesłanie broni do krajów trzecich.
ZOBACZ: Ukraina potrzebuje żołnierzy. Chce znieść ograniczenia wiekowe
Z medialnych doniesień wynika, że władze w Jerozolimie nie miałby nic przeciwko, by skuteczny system przeciwrakietowy znalazł się w Polsce.
"Polska obiecującym partnerem"
Według Politico plan wymiany z udziałem Polski został omówiony w środę na zamkniętym spotkaniu z senatorami. Rozmowom miał przewodzić demokratyczny senator Chris Van Hollen.
- Polska może być w stanie wysłać swoje systemy Patriot do Ukrainy. Wymiana byłaby w porządku, jeśli baterie Żelaznej Kopuły pozostałyby pod opieką Stanów Zjednoczonych - powiedział polityk w rozmowie z Politico.
"USA postrzegają Polskę jako bardzo obiecującego partnera" - czytamy w Politico.
ZOBACZ: Niemieckie Patrioty w Polsce. Jest zielone światło
Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła" w kwietniu 2015 r. Międzyrządowy kontrakt w pierwszej z dwóch zakładanych faz podpisano w 2018 r. Umowa przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot.
Przypomnijmy, że osiągnięty w ubiegłym tygodniu tymczasowy, kompromisowy budżet USA nie zawiera żadnych pieniędzy dla Kijowa. Pierwotnie planowano uwzględnić w nim 6 mld dolarów (ok. 26 mld zł) nowej pomocy, ale przeciwko tej propozycji zbuntowało się wielu republikanów. Dlatego były już przewodniczący Izby Reprezentantów USA Kevin McCarthy usunął tę pozycję z projektu budżetu.
Czytaj więcej