Czym jest Hamas? Konflikt izraelsko-palestyński trwa od lat

Świat
Czym jest Hamas? Konflikt izraelsko-palestyński trwa od lat
PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Konflikt pomiędzy Palestyną a Izraelem toczy się, od kiedy biblijna "Ziemia Obiecana" stała się własnością Izraelczyków. Głównym prowokatorem tego sporu stała się fundamentalna organizacja terrorystyczna Hamas, która dzięki poparciu Palestyńczyków osiągnęła dużą władzę.

W sobotę bojownicy Hamasu ze Strefy Gazy zaatakowali miejscowości w południowym Izraelu. Atak poprzedził zmasowany ostrzał rakietowy. Atakujący przeniknęli do wielu miast na południu kraju. W akcie obrony Izraelczycy również otworzyli ogień.

Czym jest Hamas?

Hamas to organizacja polityczno-militarna, która wyraża sprzeciw Palestyńczyków wobec istnienia niepodległego państwa Izrael. Spór o to terytorium toczy się od wieków, ponieważ Izraelczykom przypadło w udziale aż 80 proc. terytorium dawnego protektoratu brytyjskiego (Biblijnej "Ziemi Obiecanej") i wciąż kolonizują nowe obszary nad Zachodnim Brzegiem Jordanu, gdzie wciąż zamieszkują osadnicy wyznający judaizm.

 

Organizacja powstała jako pokłosie działalności w tym regionie Braci Muzułmanów. Bractwo sprzeciwiało się utworzenia suwerennego państwa Izrael. Pomiędzy ludnością arabską a Izraelem doszło do wojny w Strefie Gazy, która została przez nich przegrana. W odpowiedzi na to powstał Hamas. Nowa organizacja, która włączyła się do walki zbrojnej z Izraelem. 

 

ZOBACZ: Atak Hamasu na Izrael. Reaguje prezydent Andrzej Duda

 

Hamas znany jest z tego, że prowadzi wojnę za pomocą terrorystycznych metod, takich jak samobójcze ataki, niszczenie obiektów cywilnych oraz promowanie kampanii przemocy wobec cywilów wśród Palestyńczyków. Organizacja argumentowała m.in., że w Izraelu obowiązuje powszechny pobór do wojska, a więc każdy obywatel Izraela jest potencjalnym żołnierzem. 

Konflikt Palestyna-Izrael

Konflikt znowu odżył w 2006 roku, kiedy to Hamas zdobył większość w palestyńskim parlamencie. Ugrupowanie dalej nie chciało uznać istnienia państwa Izrael.

 

W tym samym roku bojownicy organizacji porwali poborowego izraelskiej armii Gilada Szalita podczas nalotu na Strefę Gazy. W 2007 roku Hamas przejął już całą Strefę Gazy, która była kontrolowana przez siły Fatah, lojalne prezydentowi Palestyny Mahmudowi Abbasowi. Izrael chciał odzyskać tę strefę. Wybuchła wojna, w której zginęło 1400 Palestyńczyków i 13 Izraelczyków. W kolejnych latach dochodziło do kolejnych wojen, w których życie traciło wiele osób.

 

W 2018 roku na granicy Strefy Gazy wybuchły protesty ludności palestyńskiej. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, aby powstrzymać protestujących. Hamas zemścił się za to krwawymi atakami. 

 

Sytuacja zaczęła się ponownie zaostrzać w 2021 roku, kiedy to doszło do starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa w kompleksie Al Aksa w Jerozolimie. W odwecie Hamas ostrzeliwuje Izrael ze Strefy Gazy, a Izrael odpowiada nalotem. W 2022 roku działania Hamasu zaczęły być wspierane przez Islamski Dżihad, który wystrzelił ponad tysiąc rakiet w kierunku Izraela i tylko Żelazna Kopuła ochroniła państwo przed stratami. 

 

Ataki, do których doszło teraz, są uznawane za najpotężniejsze od początku ataku Strefy Gazy na Izrael.

Skrót wydarzeń w konflikcie palestyńsko-izraelskim:

  • Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy w 2005 r., a Hamas rozpoczął serię ataków rakietowych na Izrael. 
  • W 2007 roku w Strefie Gazy wybuchły gwałtowne walki pomiędzy zbrojnymi frakcjami Hamasu a Al-Fatah. 
  • W 2008 roku Izrael wstrzymał dostawy paliwa do Strefy Gazy, konflikt zaczął się zaostrzać. 
  • Na przełomie 2008 i 2009 r. armia izraelska rozpoczęła operację zbrojną przeciwko Hamasowi. 
  • W 2021 roku doszło do starć w kompleksie Al-Aksa w Jerozolimie.
  • W 2022 roku działania Hamasu wsparł Islamski Dżihad. 
Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie