Rząd przygotowuje ewakuacje. Włosi obawiają się Pól Flegrejskich
Rząd Włoch przygotowuje plany ewakuacji dziesiątek tysięcy mieszkańców południowych Włoch. Administracja chce być przygotowana na wypadek erupcji kraterów na Polach Flegrejskich (Campi Flegrei) koło Neapolu.
Rząd poinformował, że plany ewakuacji mają być gotowe w ciągu trzech miesięcy. Władze chcą także sprawdzać stan budynków w okolicy Neapolu. W rejonie od miesięcy powtarzają się wstrząsy sejsmiczne.
Pola Flegrejskie są położone około 20 km od Neapolu i tworzą kalderę superwulkanu, czyli zagłębienie powstałe wskutek dawnej gwałtownej eksplozji. Pola Flegrejskie mają średnicę 13 km i składają się z 24 kraterów. Superwulkan jest znacznie większy od pobliskiego Wezuwiusza, który w 79 roku zniszczył antyczne Pompeje.
ZOBACZ: Neapol: Najsilniejsze trzęsienie ziemi od lat. Zagrożenie dla superwulkanu
Obszar jest stosunkowo gęsto zamieszkany. Jak wskazał Reuters, wioski i miasteczka włączając Pozzuoli, Agnano i Bacoli, mają łącznie ponad 500 tys. mieszkańców. W ostatnim miesiącu w okolicy naliczono ponad 1,1 tys. wstrząsów sejsmicznych o różnej intensywności. Jednak w ostatnich dniach doszło do bardziej odczuwalnych trzęsień. W poniedziałek ziemia zatrzęsła się z siłą 4,0 stopni w skali Richtera, a w zeszłym tygodniu 4,2 stopnia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w tych okolicach od 40 lat.
Eksperci wskazują, że wstrząsy mają związek z podnoszeniem się i opadaniem ziemi wywołanym ruchami magmy. Większość naukowców uważa, że obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia erupcją wulkanu. Rosną jednak obawy ekspertów o stan budynków. Ziemia w okolicy podnosi się w tempie półtora centymetra miesięcznie.
Ewakuacja "skrajną koniecznością"
Minister obrony cywilnej i polityki morskiej Nello Musumeci powiedział w tym tygodniu, że ewakuacja ludności może być "skrajną koniecznością".
Rząd ma także przekazać więcej środków lokalnym instytucjom, żeby mieć pewność, że w razie potrzeby będą natychmiast interweniować. Przeprowadzona ma zostać także kampania informująca mieszkańców o ryzyku.
W piątek w szpitalach położonych na zagrożonym terenie, odbędą się ćwiczenia z ewakuacji.
Ostatni raz Pola Flegrejskie były tak aktywne sejsmicznie w latach 80. Czasowo ewakuowano wtedy 40 tys. osób z miasta Pozzuoli. Jednak ostatnia znacząca erupcja tych kraterów miała miejsce w 1538 roku. Według naukowców największa erupcja na Polach Flegrejskich wydarzyła się 39 tys. lat temu i mogła doprowadzić do wyginięcia neandertalczyków.
Czytaj więcej