Zbadano praktyki pogrzebowe Europejczyków. Odkrycie sprzed tysięcy lat

Świat
Zbadano praktyki pogrzebowe Europejczyków. Odkrycie sprzed tysięcy lat
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
Na kościach zmarłych widać ślady zębów

Eksperci z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie badali praktyki pogrzebowe przedstawicieli kultury magdaleńskiej, zamieszkujących Europę 15 tysięcy lat temu. Odnalezione szczątki nie pozostawiają wątpliwości, że ówcześni ludzie zjadali ciała swoich zmarłych. Naukowcy twierdzą, że ich motywacją wcale nie było głód.

W swoich badaniach Brytyjczycy skupili się na kulturze magdaleńskiej, która rozwijała się w czasach późnego paleolitu na obszarach od północnej Hiszpanii po Małopolskę około 17–12 tysięcy lat temu.

Zaskakujące praktyki pogrzebowe dawnych Europejczyków

Naukowcy zidentyfikowali 59 stanowisk archeologicznych z ludzkimi szczątkami, z których większość znajdowała się na terenie Francji, ale niektóre także w Niemczech, Hiszpanii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Polsce, Czechach i Portugalii - donosi CNN. W 15 z 25 lokalizacji naukowcom udało się znaleźć dowody na praktyki kanibalizmu rozpowszechnione wśród ówczesnej ludności - znalezione tam kości mają ślady żucia oraz rozcięcia, wskazujące na próbę dostanie się do szpiku kostnego zmarłej osoby.

 

Według autorów badań opublikowanych w czasopiśmie "Quaternary Science Reviewsbadaczy", rytualne manipulacje szczątkami ludzkimi i częste występowanie ich na stanowiskach w północnej i zachodniej Europie sugerują, że kanibalizm był praktyką pochówku, a nie uzupełnieniem diety. 

 

ZOBACZ: Włochy. Niezwykłe odkrycie na terenie Pompejów. "Handel głosami" w starożytnym mieście

 

- Zamiast chować swoich zmarłych, ludzie ich zjadali - stwierdziła w cytowanym przez CNN komunikacie prasowym współautorka badania Silvia Bello, paleoantropolog i główna badaczka w Narodowym Muzeum Historii. Według Bello kanibalizm nie był praktykowany z konieczności, a pochówki kultury magdaleńskiej są najstarszym znanym dowodem spożywania ciała zmarłego jako praktyki pogrzebowej. 

Konkurencyjna kultura epigrawetów

Naukowcy na potwierdzenie rytualnej roli kanibalizmu, zbadali również obrzędy pogrzebowe innej żyjącej w tym czasie europejskiej kultury - epigrawetów. Zamieszkiwali oni środkowo-południową część kontynentu, a później zaczęli migrować na tereny kultury magdaleńskiej. 

 

 

ZOBACZ: Anglia: Zaskakujące znalezisko archeologów. Zrekonstruowano twarz arystokratki z VII wieku

 

Dzięki informacjom z ośmiu stanowisk archeologicznych udało im się ustalić związek między pochodzeniem genetycznym a praktykami pogrzebowymi. W przeciwieństwie do ludności kultury magdaleńskiej, epigraweci preferowali grzebanie, a nie zjadanie swoich zmarłych. 

- To badanie dostarcza całkiem przekonujących dowodów na to, że rytualny kanibalizm pogrzebowy był praktykowany przez ludzi w całej Europie 20 000–14 000 lat temu - powiedział w rozmowie z CNN Thomas Booth z Francis Crick Institute. 

Aleksandra Kozyra / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie