Sztokholm. Literacka Nagroda Nobla 2023 przyznana
W czwartek przyznano Literacką Nagrodę Nobla 2023. Uhonorowany to norweski pisarz Jon Fosse "za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz niewysłowionemu".
Jon Fosse to urodzony w 1959 roku w Haugesund pisarz i dramaturg. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy norweskich.
Fosse pisze w języku nynorsk czyli "nowonorweskim", jednym z dwóch oficjalnych standardów piśmienniczych języka norweskiego.
Literacka Nagroda Nobla 2022
W zeszłym roku Literacką Nagrodę Nobla Francuzka Annie Ernaux. Wyróżnienie przyznano za "odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej". "W twórczości bezustannie i pod różnymi kątami przygląda się życiu naznaczonemu licznymi problemami związanymi z płcią, językiem i klasą społeczną" - dodała Akademia.
Annie Ernaux, urodzona w 1940 roku, tworzy krótkie, autobiograficzne powieści, w których analizuje emocje człowieka. Pojawiają się w nich również motywy feministyczne.
ZOBACZ: Literacka Nagroda Nobla 2022. Laureatką Annie Ernaux
Nobel to nie pierwszy laur w karierze Ernaux. W 1984 roku otrzymała Nagrodę Renaudot, a pięć lat temu - Nagrodę im. Marquerite Yourcenar. Z kolei w 2019 roku jej powieść "Lata" weszła na krótką listę tytułów nominowanych do Nagrody Bookera.
Literacka Nagroda Nobla: Uhonorowani Polacy i Polki
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku. Wśród 119 dotąd nagrodzonych pisarzy znalazło się jedynie 17 kobiet.
Decyzję o tym, kto ją otrzyma, podejmuje Akademia Szwedzka - taka była wola fundatora nagrody, przemysłowca i wynalazcy dynamitu Alfreda Nobla.
Pierwszym, który otrzymał literackiego Nobla, był francuski poeta Sully Prudhomme. Stało się to w 1901 roku, a cztery lata później wyróżnienie otrzymał Polak Henryk Sienkiewicz.
Wśród naszych rodaków nagrodzonych tym Noblem są również Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980), Wisława Szymborska (1996) oraz Olga Tokarczuk (za 2018, przyznana w 2019).
Czytaj więcej