Szef MSWiA: Wprowadzamy kontrolę na granicy ze Słowacją
Od północy wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją; zostanie wprowadzona na 10 dni, ale wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Szef MSWiA ogłosił decyzję w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją na konferencji w siedzibie resortu. Podkreślił, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent.
ZOBACZ: Węgierska Górka: Syryjczyk przewoził 31 migrantów. Przekazano ich słowackim służbom
- Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona dziś o północy. O tej informacji poinformowaliśmy wczoraj MSW Słowacji, Niemiec, Austrii, Czech. Dziś poinformowałem pisemnie Komisję Europejską - powiedział.
Kontrola na 10 dni, ale może być przedłużona
Podkreślił, że zgodnie z zasadami strefy Schengen państwo ma prawo wprowadzić kontrole na okres 10 dni.
- Jest wysoce prawdopodobne, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ta kontrola będzie przedłużana - powiedział.
Jak dodał, polski rząd czeka na unormowanie się sytuacji politycznej na Słowacji, gdzie w weekend odbyły się wybory. Mariusz Kamiński zaznaczył, że obecna sytuacja wymaga dobrej współpracy pomiędzy rządami obydwu państw.
WIDEO: Mariusz Kamiński o kontrolach na granicy ze Słowacją
Minister wskazał, że w ostatnich tygodniach bardzo zaktywizował się przemyt ludzi tzw. szlakiem bałkańskim, a większość imigrantów pochodzi z państw Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. To właśnie odnoga szlaku bałkańskiego ma prowadzić przez Słowację do Polski.
Dodał, że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. "Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów" - wyjaśnił.
Obecny na konferencji komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga powiedział, że zgodnie z zasadami strefy Schengen kontrole na granicy mogą zostać wprowadzone na maksymalny okres dwóch miesięcy.
Tomasz Praga wskazał, że od 2012 roku Polska przywracała kontrolę na granicach sześciokrotnie, po raz ostatni w 2020 roku.
Otwarte zostanie 8 przejść drogowych i 3 kolejowe
- Na tym odcinku granicy otwarte zostanie w sumie jedenaście przejść. Osiem będą przejściami drogowymi, trzy kolejowymi - powiedział Tomasz Praga.
W województwie podkarpackim odprawa będzie możliwa w Radoszycach, Barwinku i Łupkowie (przejście kolejowe). W województwie małopolskim przejścia dostępne będą w Muszynie (przejście kolejowe), Muszynce, Piwnicznej Zdrój, Jurgowie i Chyżnym. A w województwie śląskim przejścia będą w Zwardoniu (przejście kolejowe i drogowe) i w Korbielowie.
- Aby nasze działania były jak najmniej uciążliwe dla obywateli, uruchomimy dodatkowe jedenaście przejść, w których granicę będzie można przekroczyć pieszo - powiedział Tomasz Praga. Dokładna lista ma zostać opublikowana po podpisaniu rozporządzenia przez ministra Mariusza Kamińskiego.
Czytaj więcej