Ukraina potrzebuje żołnierzy. Chce znieść ograniczenia wiekowe
Do Rady Najwyższej Ukrainy wpłynął projekt ustawy, który zakłada zniesienie ograniczeń wiekowych dla starszych żołnierzy. Do tej pory służba kończy się maksymalnie w 70. roku życia. W ocenie prawników to zalegalizowanie sytuacji, która i tak ma miejsce.
W Ukrainie wojskowi mogą służyć do 65-70 roku życia, ale ustawodawcy planują to zmienić. Chcą całkowicie znieść górny próg wiekowy, tak by wszyscy żołnierze, którzy nadal chcą walczyć, mogli pozostać w służbie.
Obecnie artykuł 22. ukraińskiej ustawy "o obowiązku wojskowym i służbie" określa górną granicę wieku wojskowych na 60 lat dla szeregowych, podoficerów i oficerów oraz 65 lat dla oficerów najwyższych stopniem.
ZOBACZ: Ukraina. Historyczne spotkanie członków Unii Europejskiej w Kijowie
Jeżeli żołnierze ci wyrażą taką chęć, mogą przedłużyć swoją służbę o maksymalnie pięć lat, co oznacza, że służba może zakończyć się najpóźniej w 70. roku życia dla żołnierzy najwyższych rangą.
Nowy projekt, jeśli zostanie przegłosowany, zniesie te ograniczenia. Z zastrzeżeniem, że to zmiana wyłącznie na okres stanu wojennego, a dany wojskowy jest w dobrym zdrowiu.
Prawnik: Starsi żołnierze walczą bez zmian w prawie
Ukraiński tygodnik "Focus" o ocenę nowej ustawy zapytał prawnika Nikołaja Maksimowa. Jego zdaniem rozwiązania nie zmieni sytuacji na froncie i jest jedynie sformalizowanie sytuacji, która już ma miejsce.
ZOBACZ: Ukraina. Mer Charkowa zapowiedział budowę podziemnych szkół
"Są ludzie, którzy po 60. roku życia mogą odejść ze służby wojskowej, ale nie robią tego z własnej woli. Nikt ich zwykle nie zmusza do demobilizacji. Dowódcy wojskowi, jeśli rozumieją, że dana osoba ma problemy zdrowotne, to w wyjątkowych przypadkach mogą poruszyć kwestię demobilizacji, ale w większości przypadków tak się nie dzieje" - wskazał.
Czytaj więcej