Inspekcja Jakości Handlowej ruszyła z kontrolami. Posypały się mandaty!
Każdy konsument ceni sobie najwyższą jakość produktów rolnych, które trafiają później na nasze stoły. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, rozpoczęła szereg kontroli produktów rolniczych, z których został już przygotowany raport podsumowujący. Co z niego wynika?
Kiedy i gdzie odbywały się kontrole?
IJHARS poinformowała, że skoordynowany proces kontroli był prowadzony na terenie całego kraju w drugim kwartale roku. Instytucja wzięła pod lupę:
- 207 hurtowni,
- 24 przedsiębiorstwa produkcyjne,
- 16 centrów dystrybucyjnych,
- 5 grup producenckich,
- jedną firmę skupiającą się na handlu obwoźnym.
Łącznie sprawdzono ponad tysiąc partii towaru o masie całkowitej zbliżonej do 935 ton, z czego:
- 560 ton stanowiły świeże owoce i warzywa,
- 374 tony ważyły sprawdzone przez inspektorów ziemniaki.
Jakie wnioski płyną z kontroli?
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wskazała na kilka głównych problemów, wśród których największe wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się później kupujący dotyczą znakowania – nieprawidłowości dotyczyły niemal 15% kontrolowanych owoców i warzyw oraz 18% ziemniaków.
ZOBACZ: Idą wielkie zmiany w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej? Sprawdzamy!
Najczęściej zdarzało się, że na opakowaniu brakowało ważnych z punktu widzenia konsumentów informacji, w tym:
- kraju pochodzenia,
- klasy jakości produktu,
- odmiany produktu,
- nazwy producenta,
- kodu identyfikacyjnego konkretnej partii zamówienia.
Warto zauważyć, że w porównaniu do analogicznej kontroli przeprowadzonej w trzecim kwartale 2022 roku, skala nieprawidłowości spadła o 4,9% w przypadku owoców, a w przypadku ziemniaków aż o 15% (w odniesieniu do danych z ostatniego kwartału 2021 roku).
Z punktu widzenia kupujących warto zwrócić szczególną uwagę na to, że w zdecydowanej większości przypadków, kontrolerzy nie odnotowali uchybień jakościowych. Zakwestionowano mniej niż 1% wszystkich partii owoców i warzyw, co trzeba uznać za bardzo dobry rezultat. Nie odnotowano też problemów przy znakowaniu produktów pochodzących z tzw. upraw rolnictwa ekologicznego.
ZOBACZ: Duża zmiana na horyzoncie! Wchodzi w życie "reforma przestrzenna"
Łączna wysokość zasądzonych sankcji to niemal 7,7 miliona złotych. Na osoby odpowiedzialne nałożono dodatkowo 114 mandatów karnych na łączną kwotę 22 600 PLN.
Czytaj więcej