Rysie nagrane w Tatrzańskim Parku Narodowy. "To nasze wielkie skarby"

Polska
Rysie nagrane w Tatrzańskim Parku Narodowy. "To nasze wielkie skarby"
Facebook/Tatrzański Park Narodowy
Rysią rodzinę nagrała fotopułapka

Tatrzański Park Narodowy podzielił się nagraniem, które uchwyciło dorosłą rysicę wraz z młodymi. Te bardzo płochliwe dzikie zwierzęta są w Polsce rzadkością. Jak dodano, w parku występuje tylko 12 osobników tego gatunku. "To nasze wielkie skarby" - zaznaczono.

"Przedstawiamy Tylkę i jej kocięta!" - napisano na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego pod materiałem wideo, który prezentuje samice rysia i jej młode.


Jak wyjaśniono, Tylka to trzyletnia przedstawicielka gatunku rysia euroazjatyckiego urodzona w Tatrzańskim Parku Narodowym. "Jej matka przyszła do nas ze Słowacji" - wyjaśniono.

 

"W zeszłym roku obserwowaliśmy Tylkę tylko z jednym młodym - w tym roku opiekuje się piękną gromadką!" - przekazano.

 

Na nagraniu widać dorosłą rysicę, która wraz z potomstwem robi obchód terytorium. Samica obwąchuje drzewo oraz zaznacza swoją obecność. W tym czasie młode beztrosko hasają wokół matki.

 

 

Film z fotopułapki pochodzi z polsko-słowackiej bazy rysi.

Ryś jest gatunkiem zagrożonym. W Tatrzańskim Parku Narodowym jest 12 osobników

Ciąża u rysi trwa nieco ponad dwa miesiące. Rodzi się zwykle od dwóch do trzech młodych. Większe mioty są rzadkością. W pierwszym okresie po urodzeniu młode karmione są mlekiem matki.

 

Gdy młode są starsze, matka doprowadza je do upolowanej zdobyczy. Kocięta pozostaną z samicą do wiosennych godów.

 

ZOBACZ: Wandale dewastują Tatrzański Park Narodowy. Kolorowe napisy niszczą przyrodę


Ryś jest wymagającym gatunkiem, który otarł się o wyginięcie. Potrzebuje rozległych i trudno dostępnych obszarów leśnych - jest "duchem lasów", bardzo wrażliwym na zakłócenia.

 

"Między innymi dlatego ważne jest, aby nie wędrować po terenie TPN w nocy. Rysie są aktywne właśnie nocą. Prowadzą samotny tryb życia. Zajmują rozległe terytoria łowieckie i odbywają dalekie wędrówki" - poinformowano we wpisie.


W Tatrzańskim Parku Narodowym występuje tylko do 12 osobników tego gatunku (wliczając młode). Jak podkreślono, to nasze wielkie skarby

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie