Mariusz Kamiński: Powołamy polsko-czesko-niemiecką grupę ws. migracji
"Utworzona zostanie specjalna grupa zadaniowa (tzw. taskforce), składająca się z funkcjonariuszy z Polski, Czech i Niemiec" - przekazał szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jej celem ma być zwalczanie nielegalnej migracji. W komunikacie poruszono również wątki kontroli na granicach dwóch wspomnianych państw.
Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński w czwartek opublikował w mediach społecznościowych komunikat po rozmowie telefonicznej ze swoją niemiecką odpowiedniczką Nancy Faeser. Politycy omówili sytuację na granicy polsko-niemieckiej oraz kwestię zwiększenia presji migracyjnej na szlaku bałkańskim.
Ścisła współpraca Polski, Niemiec i Czech
Najistotniejszym wątkiem jest fakt dotyczący powstania specjalnej grupy, w skład której wejdą funkcjonariusze z trzech krajów.
"Uzgodniliśmy, że polskie i niemieckie służby podejmą ściślejszą współpracę w zakresie zwalczania nielegalnej migracji. W tym celu utworzona zostanie specjalna grupa zadaniowa (tzw. taskforce), składająca się z funkcjonariuszy z Polski, Czech i Niemiec" - przekazał.
M. Kamiński dementuje: Nie będzie stałych kontroli
Mariusz Kamiński odniósł się też do doniesień na temat kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Podkreślił, że są one tymczasowe i nie stanowią naruszenia zasad obowiązujących w "strefie bez granicy" - czyli Schengen.
ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: Wydałem polecenie, by granicę z Czechami poddać kontroli
"Podkreślam, że doniesienia medialne o rzekomym przywróceniu stałych kontroli na wewnętrznej granicy Schengen między Polską a Niemcami są nieprawdziwe. Strona niemiecka podjęła decyzję jedynie o zwiększeniu intensywności aktywności służb po swojej stronie granicy z Polską. Nie stanowi to przywrócenia kontroli w myśl obowiązujących zasad Schengen" - zaznaczył szef MSWiA.
Zwiększone kontrole na granicach ze Słowacją i Czechami
Minister przypomniał też, że z uwagi na wzrastającą presję migracyjną na tzw. szlaku bałkańskim polski rząd zdecydował zintensyfikować działania służb na granicach ze Słowacją i z Czechami. Chodzi o doraźne sprawdzenia busów i innych pojazdów mogących przewozić migrantów.
"W efekcie tych działań tylko od wczoraj ujęto ok. 150 nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu (m.in. z Syrii) i Afryki, próbujących przedostać się do Niemiec. Ujawniono również, że osoby zaangażowane w przemyt migrantów posiadały niemieckie krótko- i długoterminowe tytuły pobytowe (wizy lub prawo pobytu)" - podkreślił Kamiński.
Czytaj więcej