Dwa ogniska wścieklizny na terenie powiatu bieszczadzkiego. Apel o obowiązkowe szczepienie psów

Polska
Dwa ogniska wścieklizny na terenie powiatu bieszczadzkiego. Apel o obowiązkowe szczepienie psów
Pexels
Wykryto dwa ogniska wścieklizny (zdjęcie ilustracyjne)

Na terenie powiatu bieszczadzkiego wykryto dwa ogniska wścieklizny. Choroba pojawiła się na tych terenach pierwszy raz od 10 lat. Powiatowy Lekarz Weterynarii, a także Bieszczadzki Park Narodowy apelują o szczepienie swoich pupilów. Przypominają, że szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe i może uchronić zwierzęta przed przykrymi konsekwencjami.

W miejscowości Polana oraz Lipnie w Gminie Czarne na terenie powiatu bieszczadzkiego wykryto dwa ogniska wścieklizny. Powiatowy Lekarz Weterynarii określił obszar zagrożenia. 

 

ZOBACZ: Jamajka: Gorączka denga szaleje. Blisko 100 potwierdzonych przypadków


Pierwszy obszar występuje na terenie miejscowości Bystre, Czarna Dolna, Czarna Górna, Lipie, Michniowiec, Paniszczów, Polana, Rosochate, Rosolin, Serednie Małe, Wydrne, Żłobek w gminie Czarna, a drugi na terenie Lutowiska i Skorodne w gminie Lutowiska.  


Inspekcja weterynaryjna wykazała, że są to pierwsze przypadki wścieklizny w powiecie od ponad 10 lat.  


"W związku z powyższym pragnę Państwa uczulić na otrzymywane od mieszkańców powiatów sygnały dotyczące zwłaszcza padłych lisów, nietypowo zachowujących się zwierząt dzikich oraz kwestie regularnego obowiązkowego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie" - napisał Powiatowy Lekarz Weterynarii.  

Obowiązkowe szczepienie psów przeciwko wściekliźnie. "Chronisz siebie i bliskich"

Zaznaczył, że także koty powinny zostać zaszczepione i poprosił wszystkich mieszkańców terenów zagrożonych o współpracę. 
Bieszczadzki Park Narodowy również udostępnił komunikat "Zaszczep pupila, to tylko chwila". 

 


"Szczepiąc swoje zwierzęta domowe chronisz nie tylko je, ale także siebie i swoich bliskich. Wścieklizna jest śmiertelną wirusową chorobą ludzi i zwierząt" - zaznaczono.  

 

ZOBACZ: Rzeszów. Zmarło już 19 osób, u których wykryto legionellę


W komunikacie dostępne są wszystkie informacje dotyczące wieku jaki powinien mieć pies, aby się zaszczepić - pierwszy raz 30 dni po ukończeniu trzeciego miesiąca -  i miejsc, gdzie można tego dokonać - u weterynarza.  


Objawy wścieklizny u zwierząt to m.in. wymioty, nadmierne pobudzenie, ślinotok, drgawki, agresja, a także brak apetytu. Jeżeli u zwierzęcia występuje, któreś z objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie