Dwa ogniska wścieklizny na terenie powiatu bieszczadzkiego. Apel o obowiązkowe szczepienie psów
Na terenie powiatu bieszczadzkiego wykryto dwa ogniska wścieklizny. Choroba pojawiła się na tych terenach pierwszy raz od 10 lat. Powiatowy Lekarz Weterynarii, a także Bieszczadzki Park Narodowy apelują o szczepienie swoich pupilów. Przypominają, że szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe i może uchronić zwierzęta przed przykrymi konsekwencjami.
W miejscowości Polana oraz Lipnie w Gminie Czarne na terenie powiatu bieszczadzkiego wykryto dwa ogniska wścieklizny. Powiatowy Lekarz Weterynarii określił obszar zagrożenia.
ZOBACZ: Jamajka: Gorączka denga szaleje. Blisko 100 potwierdzonych przypadków
Pierwszy obszar występuje na terenie miejscowości Bystre, Czarna Dolna, Czarna Górna, Lipie, Michniowiec, Paniszczów, Polana, Rosochate, Rosolin, Serednie Małe, Wydrne, Żłobek w gminie Czarna, a drugi na terenie Lutowiska i Skorodne w gminie Lutowiska.
Inspekcja weterynaryjna wykazała, że są to pierwsze przypadki wścieklizny w powiecie od ponad 10 lat.
"W związku z powyższym pragnę Państwa uczulić na otrzymywane od mieszkańców powiatów sygnały dotyczące zwłaszcza padłych lisów, nietypowo zachowujących się zwierząt dzikich oraz kwestie regularnego obowiązkowego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie" - napisał Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Obowiązkowe szczepienie psów przeciwko wściekliźnie. "Chronisz siebie i bliskich"
Zaznaczył, że także koty powinny zostać zaszczepione i poprosił wszystkich mieszkańców terenów zagrożonych o współpracę.
Bieszczadzki Park Narodowy również udostępnił komunikat "Zaszczep pupila, to tylko chwila".
"Szczepiąc swoje zwierzęta domowe chronisz nie tylko je, ale także siebie i swoich bliskich. Wścieklizna jest śmiertelną wirusową chorobą ludzi i zwierząt" - zaznaczono.
ZOBACZ: Rzeszów. Zmarło już 19 osób, u których wykryto legionellę
W komunikacie dostępne są wszystkie informacje dotyczące wieku jaki powinien mieć pies, aby się zaszczepić - pierwszy raz 30 dni po ukończeniu trzeciego miesiąca - i miejsc, gdzie można tego dokonać - u weterynarza.
Objawy wścieklizny u zwierząt to m.in. wymioty, nadmierne pobudzenie, ślinotok, drgawki, agresja, a także brak apetytu. Jeżeli u zwierzęcia występuje, któreś z objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.