Spędzili w kosmosie ponad rok. To przez awarię
Frank Rubio wraz z Siergiejem Prokopjewem i Dmitirijem Petelinem spędzili w przestrzeni kosmicznej 371 dni. Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została przedłużona o pół roku z powodu awarii. Ostatecznie w piątek astronauci bezpiecznie wylądowali na kazachskim stepie. Media zauważają, że Rubio pobił rekord czasu na orbicie dla Amerykanina.
Kapsuła Sojuz MS-23 z Rubio, Prokopjewem i Petelinem na pokładzie, wylądowała w Kazachstanie o godz. 5:17 czasu lokalnego. Powrót na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zajął 3,5 godziny.
Był to pierwszy lot Rubio w kosmos i od razu rekordowy. Amerykanin wraz z Rosjanami rozpoczął misję 21 września 2022 r.
Nieoczekiwany przebieg misji. Doszło do wycieku
Członkowie załogi Sojuz MS-22 mieli pierwotnie wrócić na Ziemię w marcu, ale ich w ich statku kosmicznym doszło do rozszczelnienia i wycieku płynu chłodzącego. Statek został uznany za niezdolny do lotu, a Roskosmos wysłał w lutym zastępczy Sojuz MS-23.
ZOBACZ: Rosja: Roskosmos rozważa kolejną misję. Chce zrekompensować niepowodzenia Łuny-25
"Rubio i jego koledzy nie mogli jednak wrócić do domu. Rosyjscy decydenci zadecydowali, że muszą przedłużyć swoją misję, bo Roskosmos musi przygotować kolejną załogę, która ich zastąpi" - wskazywał CNN.
Ostatecznie Sojuz MS-24 z Loralą O'Harą i kosmonautami Roskosmosu Olegiem Kononenko i Nikołajem Czubą dotarł na stację kosmiczną 15 września.
Podczas 371 dni w przestrzeni kosmicznej załoga misji Sojuz MS-22 okrążyła Ziemię łącznie 5963 razy i przeleciała ponad 250 milionów kilometrów.
Rekord dla USA, nie dla świata
- W kosmosie nie chodzimy, nie dźwigamy własnego ciężaru. Minie od dwóch do sześciu miesięcy zanim powiem, że czuję się normalnie - wskazał Frank Rubio po wylądowaniu.
W rozmowie z dziennikarzami Amerykanin dodał, że gdyby od początku wiedział, że misja potrwa ponad rok, prawdopodobnie nie zdecydowałby się na lot w kosmos. Na Ziemi czekała na niego żona i czworo dzieci.
ZOBACZ: Ponad 40 lat temu wysłali wiadomość w kosmos. Naukowcy czekają na odpowiedź
Rubio 11 września pobił dotychczasowy rekord dla amerykańskiego astronauty w przestrzeni kosmicznej, wynoszący 355 dni. W 2022 r. ustanowił go Mark Vande Hei. Rubio stał się tym samym pierwszym Amerykaninem, który spędził okrągły rok w przestrzeni kosmicznej.
Mimo wyczynu Rubio, nie jest on rekordzistą świata. Agencja Reutera przypomina, że Rosjanin Walerij Polakow spędził 437 dni i 18 godzin na stacji kosmicznej Mir między styczniem 1994 a marcem 1995 r. Polakow zmarł 7 września 2022 r.
Czytaj więcej