Nie będzie programu dotyczącego odbioru opon rolniczych. Jest stanowisko NFOŚiGW

Agro
Nie będzie programu dotyczącego odbioru opon rolniczych. Jest stanowisko NFOŚiGW
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Utylizacja odpadów. Jaka będzie reakcja?

Utylizacja odpadów pozostałych po produkcji rolniczej to problem, z którym polscy gospodarze mierzą się od wielu lat. Rosnące z każdym rokiem koszty odstawienia odpadów skłoniły Krajową Izbę Rolniczą do złożenia stosownego pisma w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Odpowiedź z 19 września 2023 roku nie przyniosła przełomu w tej sprawie.

Czego dotyczyło pismo Krajowej Izby Rolniczej?

Złożony w lipcu wniosek dotyczący trudności związanych z gospodarką odpadami powstającymi w ramach produkcji rolniczej, podejmował dwie istotne kwestie:

  • niską kwotę dofinansowania z programu priorytetowego pn. "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej",
  • utylizację zużytych opon od pojazdów rolniczych.

Zgodnie z przepisami opony do pojazdów rolniczych nie są odpadami komunalnymi. Z tego powodu nie można ich oddawać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Wskazane ogumienie, podobnie jak inne produkty obciążające środowisko naturalne, winny być przekazane do zakładu specjalizującego się w utylizacji.

 

ZOBACZ: Ceny pszenicy i kukurydzy – mamy nowe prognozy! Co czeka rolników?

 

Tu jednak pojawiają się schody. Jak argumentują autorzy wniosku, w naszym kraju istnieje tylko kilka zakładów przyjmujących opony od maszyn rolniczych. Co ważne, zdecydowana większość z nich wymaga uiszczenia wysokich opłat, sięgających nawet tysiąca złotych za tonę takiego odpadu.

 

W związku z tym program "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej" – zdaniem wnioskodawców – powinien objąć również utylizację opon rolniczych. Czy ten głos został wysłuchany?

Resort klimatu i środowiska wystosował odpowiedź, która nie zadowoli rolników

W odpowiedzi na złożony wniosek Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z NFOŚiGW podkreśla, że rzeczony program priorytetowy odnosi się do przedsięwzięć polegających na rozwoju infrastruktury służącej zagospodarowaniu odpadów. W jego ramach nie będę finansowane działania związane z recyklingiem odpadów z tworzyw sztucznych, zużytych opon lub opakowań wielomateriałowych.

 

ZOBACZ: To ostatni moment, by otrzymać dotację. Można zgarnąć nawet 10 tys. PLN!

 

Podmioty odpowiedzialne za odbiór tego typu odpadów mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego pn. „Racjonalna gospodarka odpadami”

Kto powinien płacić za utylizację odpadów produkcji rolniczej?

Takie postawienie sprawy rodzi pytanie o to, kto powinien płacić za utylizację opon? W swoim piśmie autorzy odpowiedzi wskazują, że "odpowiedzialność za stworzenie możliwości zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinna leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania, ale również opony do maszyn rolniczych, w ramach wynikającej z prawa UE rozszerzonej odpowiedzialności producenta".

 

Tym samym wiele wskazuje na to, że polscy rolnicy nadal będą musieli radzić sobie ze zużytymi oponami na dotychczasowych zasadach.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie