Czosnek: Jaki nawóz stosować? Najlepsze warunki do uprawy
Czosnek ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jest też nieocenionym dodatkiem do wielu potraw. Uprawa i nawożenie czosnku są jednak dość wymagające. Nie oznacza to jednak, że nie możemy podjąć się tego wyzwania. Własne, wyhodowane na działce lub w ogrodzie główki to z pewnością coś, o czym marzy wiele osób. Jak prawidłowo uprawiać tę roślinę?
Czym nawozić czosnek wiosną i jaki nawóz stosować pod czosnek? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Najlepsze warunki do uprawy czosnku
Wyhodowanie w ogrodzie dorodnego czosnku nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, ale roślina ma dość wysokie wymagania glebowe. Podstawą, jeśli chodzi o uprawę czosnku, jest zadbanie o to, aby gleba była bardzo żyzna i bogata w próchnicę.
Na glebach mineralnych najlepiej by odczyn pH wynosił między 6,8 a 7,5, z kolei na glebach torfowych od ok. 5,8 do 6,0. Bujny i zdrowy wzrost zapewnią roślinie gleba gliniasto-piaszczysta oraz czarnoziem. Uprawa w takich warunkach spowoduje, że główki dojrzałego czosnku będą duże i dorodne. Czosnek może też rosnąć w ziemi średnio żyznej, jednakże w takiej sytuacji musimy się liczyć z tym, że uzyskane plony będą mniejsze.
ZOBACZ: Kiedy sadzić czosnek ozdobny?
Jeśli podłoże pod uprawę czosnku nie jest wystarczająco żyzne, należy je nawozić. Do tego celu dobrze wybrać takie nawozy, które są bogate przede wszystkim w potas. Nawożenie gleby pod czosnek można wykonać, wykorzystując do tego celu np. kompost. Dobrze sprawdzi się także świeży obornik ze słomą.
Nie tylko żyzne podłoże ma ogromne znaczenie, jeśli chcemy cieszyć się obfitymi i dorodnymi okazami czosnku z własnej uprawy. Ważne jest także miejsce, w którym posadzimy roślinę. Powinno być odpowiednio nasłonecznione. Należy również zwrócić uwagę na to, aby na wybranej grządce nie rosły wcześniej warzywa cebulowe czy ziemniaki.
Czosnek występuje w dwóch wariantach uprawy – wczesnej i ozimej. Uprawa i nawożenie czosnku ozimego wyglądają nieco inaczej niż w przypadku odmiany wiosennej.
Nawożenie jesienne czosnku dzieli się na kilka etapów, a są to:
- przedplon – związany przede wszystkim z wyborem odpowiedniego miejsca do posadzenia rośliny;
- nawożenie wiosenne – po wykształceniu się liści czosnku należy go zasilić nawozem, który jest bogaty m.in. w azot i potas;
- wzmacnianie liści – ze względu na stosunkowo słaby system korzeniowy czosnek (zwłaszcza liście) warto także dodatkowo spryskiwać mieszankami nawozów dedykowanymi dla roślin cebulowych;
- nawożenie gleby – grządki, na których uprawiamy czosnek, należy dodatkowo wzbogacić wspomnianym wcześniej kompostem lub obornikiem ze słomą.
Wymienione powyżej nawozy i mieszanki naturalne z pewnością realnie wpłyną nie tylko na obfitość zbiorów czosnku, ale też na wielkość główek.
Jaki nawóz stosować przed posadzeniem czosnku?
Przed posadzeniem czosnku dobrze wcześniej nawozić podłoże. Obornik czy kompost to jednak tylko dwa z wielu rozwiązań, które można w takiej sytuacji wykorzystać. Dobrze sprawdzą się również gotowe mieszanki nawozu, które są bogate w potas i fosfor. Niewiele osób wie, że czosnek warto posadzić w takim miejscu, w którym wcześniej rosły np. ogórki lub pomidory – rośliny, które również wymagają żyznej gleby. Należy pamiętać jednak także o tym, aby takie podłoże wcześniej przekopać i pozbawić ewentualnych chwastów.
ZOBACZ: Czym zaprawić czosnek przed sadzeniem?
Ponadto, jeśli chodzi o czosnek, nawożenie jesienne odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ to właśnie wtedy roślina wykształca korzenie. Musi dodatkowo zostać odpowiednio odżywiona, zanim nastaną przymrozki. Roślina zwykle bardzo dobrze radzi sobie w niskich temperaturach, co jednak nie oznacza, że nie ma konieczności jej zasilenia.
Jaki nawóz stosować do uprawy czosnku?
Mamy naprawdę bardzo duży wybór różnego rodzaju nawozów i mieszanek odżywczych przeznaczonych do uprawy czosnku. Jaki nawóz pod czosnek wybrać? Czym zasilić czosnek na wiosnę? Najważniejszy jest oczywiście skład mieszanki – wysoka zawartość zarówno azotu, jak i potasu.
Nie można jednak zapominać o witaminach, których czosnek również potrzebuje do prawidłowego wzrostu. Warto zwrócić także uwagę na różnorodność sposobów nawożenia czosnku – mowa tu o wzmocnieniu i odżywieniu zarówno podłoża, jak i liści rośliny. Zadbanie o odpowiednie nawożenie czosnku nie tylko sprawi, że będziemy cieszyć się jego obfitymi zbiorami, ale również zabezpieczy roślinę przed najróżniejszymi chorobami. Zasilanie czosnku to krok w jego uprawie, którego nie można pominąć.