Prognoza pogody na początek jesieni. Wiadomo, kiedy pojawią się przymrozki
Po najcieplejszym w historii wrześniu temperatura ma gwałtownie spaść do kilku stopni Celsjusza. Spodziewane są też pierwsze przymrozki. Diametralna zmiana pogody spodziewana jest na początku października.
W tym roku jesień astronomiczna i kalendarzowa przypada w ten sam dzień - 23 września. Zaraz po niej ma nadejść jesień termiczna i gwałtowne ochłodzenie.
ZOBACZ: Pogoda na wrzesień. To nie koniec lata. Wracają upały
Prognoza pogody na początek jesieni
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazali prognozy na najbliższe pięć tygodni. Według nich już 25 września temperatura może spaść z nawet 28 st. C. do 13 st. C..
W kolejnych tygodniu - tj. 02.10. - 08.10. - temperatura będzie oscylowała wokół 13 stopni w centrum kraju, 12 na północy i do 10 stopni na południu. Synoptycy poinformowali także o "większym prawdopodobieństwie wystąpienia przymrozków".
Kolejne tygodnie mają być coraz chłodniejsze. W połowie października temperatura ma spaść do 7 st. C. na południu kraju i do 8 st. C. na północnym-wschodzie. Najzimniejszy ma się okazać ostatni tydzień miesiąca. W centrum kraju, w dzień, temperatura może osiągnąć 8 st. C., na północy 6 st. C., a na południu spadnie nawet do 5 st. C.
Wzrośnie także prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków.
Jesień 2023. Gorący wrzesień ustąpi chłodnemu październikowi
Ochłodzenie może dać odczuć się we znaki, ponieważ nastąpi od razu po najcieplejszym w historii wrześniu.
"Trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - podała IMGW na platformie X (dawniej Twitter).
Największe anomalie odnotowane zostały na Śnieżce. Obecna średnia jest o 4,7 stopnia większa niż średnia z ostatnich trzech dekad.
Czytaj więcej