Jak uratować usychającą borówkę? Czy konieczne są opryski?
Borówka amerykańska to owoc, który już na dobre rozgościł się w polskim menu. Jest pyszna i zdrowa, a jej jagody są niskokaloryczne. Do tego pozytywnie wpływają na wzrok, układy trawienny i krwionośny oraz pomagają zwalczać pasożyty u najmłodszych. Chociaż roślina nie należy do bardzo trudnych w uprawie, zdarza się, że dochodzi do jej usychania.
Jak uratować borówkę, gdy zauważymy pierwsze objawy tego procesu?
Usychająca borówka – czego może być oznaką?
Usychająca borówka amerykańska to problem, który może mieć różne przyczyny. Schnięcie może wynikać na przykład z nieprawidłowego zasadzenia zakupionego krzewu i nieodpowiedniej troski o początkowe rozplątanie jego korzeni.
Kolejną potencjalną przyczyną schnięcia mogą być niedobory, w tym zbyt mała ilość potasu w glebie. Świadczy o tym w pierwszej kolejności zawijanie się liści ku górze. Roślinie może zaszkodzić też azot, którego nadmiar może prowadzić do brązowienia oraz oparzeń liści.
ZOBACZ: Jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie?
Brązowienie liści borówki amerykańskiej może być także efektem zbyt słabego nawadniania. Oczywiście dostarczanie do gleby zbyt dużej ilości wody też może zaszkodzić roślinie, ale dzieje się to zdecydowanie rzadziej.
Trzeba też wspomnieć, że za nieprawidłowy rozwój borówki amerykańskiej mogą być odpowiedzialne różne choroby, np. wirus oparzeliny i szara pleśń (o podłożu grzybiczym). Alarmujące plamy mogą pojawić się na liściach również w wyniku jednoczesnego narażenia na duże opady deszczu i niezbyt wysokie temperatury. W efekcie dochodzi do zasychania i opadania całych liści krzewu.
Sposoby na usychającą borówkę
Dla wszystkich tych, których niepokoi brązowienie liści usychającej borówki, mamy kilka sprawdzonych rad pomagających uratować roślinę.
Najlepiej zacząć od tego, by usunąć wszystkie przesuszone liście oraz pędy, przycinając je aż do miejsca, w którym roślina jest zdrowa. W ten sposób zmniejsza się ryzyko dalszego rozwoju chorób a zdrowe, silne części krzewu mogą dalej się rozwijać.
ZOBACZ: Produkcja roślinna w dołku. Ceny skupu na bardzo niskim poziomie
Warto zbadać skład chemiczny gleby, który może dać odpowiedź na pytanie, dlaczego borówka usycha. Testy badające odczyn ziemi – kolorymetryczne, paskowe lub mierniki pH – można kupić we wszystkich dobrych sklepach z artykułami ogrodniczymi. Gdy wykażą one duże niedobory potasu i innych kluczowych dla borówek składników, wtedy konieczne będzie nawożenie krzewów. By szybko pozbyć się nadmiaru azotu, można wykorzystać m.in. ściółkowanie słomą czy skoszoną trawą.
Najłatwiej zwalczyć problemy związane z niedoborem wody, bo należy wówczas po prostu zacząć regularnie podlewać roślinę. Ogromnym kłopotem są natomiast choroby, np. oparzelina borówki. Jak leczyć krzew, który został zaatakowany przez tego wirusa? Niestety w większości przypadków nie da się uratować rośliny. Środki chemiczne pomocne w walce z wieloma innymi wirusami czy grzybami nie działają na oparzelinę.
Usychająca borówka – zapobieganie
Wiesz już, od czego bierze się usychanie liści borówki amerykańskiej. Co zrobić, by się przed nim ustrzec?
- Stosuj się do zaleceń związanych z sadzeniem rośliny.
- Zadbaj o właściwe nawadnianie i nawożenie krzewów.
- Gdy zauważysz pierwsze najmniejsze zmiany chorobowe, szybko reaguj i nie czekaj, aż objawy same miną. Natychmiastowa reakcja może zmniejszyć ryzyko konieczności wycięcia borówki w całości.