Amerykańskie Abramsy dla Kijowa. "Wkrótce wjadą na Ukrainę"

Polska
Amerykańskie Abramsy dla Kijowa. "Wkrótce wjadą na Ukrainę"
PAP/ EPA/Ida Marie Odgaard / 7th Army Training Command
Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin

- Wkrótce na Ukrainę dotrą obiecane amerykańskie czołgi M1 Abrams - zapowiedział we wtorek sekretarz obrony Lloyd Austin. Amerykanie mają przekazać Kijowowi 31 tych maszyn. Tego samego dnia duński minister obrony Troels Lund Poulsen poinformował o przygotowywanym transferze kolejnych kilkudziesięciu czołgów dla Ukrainy.

W styczniu Departament Obrony USA poinformował, że wyśle do Ukrainy 31 czołgów M1A2 Abrams. Teraz Lloyd Austin zakomunikował, że maszyny są już gotowe do walki. 

 

- Mam przyjemność ogłosić, że czołgi M1 Abrams, które wcześniej przekazały Stany Zjednoczone, wkrótce wjadą do Ukrainy - zakomunikował sekretarz obrony USA podczas kolejnego spotkania Grupy Kontraktowej ds. Obrony Ukrainy.

 

 

31 pojazdów, które otrzyma Kijów, to M1A2, czyli najstarsza wersja użytkowana przez amerykańska armię. Czołgi zostały poddane jednak modernizacji, która ma zwiększyć ich zdolności bojowe. 

Dania przekaże kolejne czołgi

We wtorek Lund Polusen, minister obrony Danii przekazał, że Ukraina otrzyma kolejnych 45 czołgów - 30 Leopardów 1 i 15 zmodernizowanych T-72EA. Wcześniej Kopenhaga w kooperacji z Niemcami oraz Holandią wysłał na Ukrainę 100 czołgów Leopard 1.

 

Według Poulsena czołgi T-72EA mają zostać przygotowane wspólnie z innymi krajami, które mają do nich dostęp i mogą je nabyć. - Szczegóły są jeszcze dopracowywane - podkreślił.

Olbrzymie znaczenie obrony powietrznej

- Olbrzymie znaczenie w wojnie z Rosją ma obecnie obrona powietrzna - oświadczył amerykański sekretarz obrony na konferencji otwierającej 15. spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy. Zorganizowano ją w bazie lotniczej USA w niemieckim Ramstein.

 

Zwrócił uwagę, że rosyjskie ataki na porty i infrastrukturę związaną z produkcją zboża pogłębiają kryzys żywnościowy na świecie. - Do tej pory zniszczono co najmniej 280 tysięcy ton zboża. To ilość, która wystarczyłaby, aby nakarmić aż 10,5 miliona ludzi w ciągu roku - zauważył.

 

ZOBACZ: Zboże z Ukrainy. Węgry wprowadzają embargo, Słowacja ma iść ich śladem

 

Jak dodał Austin, w obliczu tych ataków kluczowe jest zapewnienie Ukrainie możliwej pomocy w obronie przestrzeni powietrznej. Zaapelował też o przekazywanie Ukrainie amunicji kalibru 155 mm. 

Miliardy na pomoc Ukrainie

Austin podliczył, że partnerzy Ukrainy przekazali ponad 76 miliardów dolarów na bezpośrednią pomoc obronną dla tego państwa. - Od ostatniego, lipcowego spotkania w Ramstein Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dodatkowe pakiety pomocy o łącznej wartości ponad dwóch miliardów dolarów. Obejmują one "pilnie potrzebną obronę powietrzną, amunicję i sprzęt do usuwania min" - mówił.

 

ZOBACZ: Norwegia przekaże samoloty F-16 Ukrainie. Premier potwierdza

 

Amerykański sekretarz podziękował też m.in. Polsce, Danii, Estonii, Niemcom, Luksemburgowi i Holandii za prowadzenie koalicji w ramach grupy. - Koalicje te zajmują się konkretnymi kompetencjami, w zakresie czołgów Leopard, szkoleń F-16 i technologii informacyjnych - wyjaśnił szef Pentagonu.

ap/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie