Zasady prawidłowej desykacji – jakie kary za naruszenie przepisów są przewidywane w prawie?
W trakcie żniw rolnicy często decydują się na zabieg desykacji, który pozwala na dosuszenie roślin przed zbiorem oraz likwidację chwastów. Zabieg ten wykorzystywany jest w uprawach wielu odmian roślin, które charakteryzują się długą i wolno wysychającą masą liści. W Polsce jest szczególnie popularny na plantacjach rzepaku.
Czynność ta podlega jednak restrykcjom, które wiążą się przede wszystkim z koniecznością stosowania wyłącznie zarejestrowanych środków.
Warto przypomnieć więc zasady prawidłowej desykacji, a także poznać sankcje, które grożą w przypadku wykonywania tego zabiegu w sposób niezgodny z przepisami.
Jakie są zasady prawidłowej desykacji
Pod koniec sierpnia Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na swojej stronie internetowej przypomniał najważniejsze reguły związane z prawidłową desykacją. W opublikowanym komunikacie wskazano na 9 zasad, wśród których znalazły się:
- stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin;
- nabywanie środków ochrony roślin jedynie od zarejestrowanych sprzedawców;
- stosowanie wyłącznie zarejestrowanych środków ochrony roślin;
- aplikacja środków ochrony roślin zgodnie z zapisami etykiety;
- przestrzeganie warunków prawidłowego stosowania środków ochrony roślin;
- posiadanie aktualnego szkolenia;
- posiadanie sprawnego techniczne oraz skalibrowanego sprzętu do stosowania środków ochrony roślin;
- dokumentowanie wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin.
Ponadto w trakcie desykacji należy również zwrócić uwagę na:
- możliwość zastosowania określonego preparatu w uprawie;
- minimalny okres, w którym dany środek może zostać użyty.
ZOBACZ: Znamy wysokość składek KRUS na IV kwartał 2023 roku!
Podkreślono tym samym, że nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie tego zabiegu ze względu np. na brak zarejestrowanych w tym celu środków ochrony roślin. Wśród przykładów wskazano tu na grykę oraz proso.
Nieprawidłowe stosowanie desykacji – skutki
Niepoprawne wykonanie zabiegu chemicznej desykacji może nieść ze sobą poważne konsekwencje, które związane są zarówno z zagrożeniami uprawy, jak i sankcjami prawnymi. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że stosowanie preparatów niezgodnie z zaleceniami, a także nieprzestrzeganie minimalnych okresów pomiędzy użyciem środka może być powodem:
- przekroczenia maksymalnych poziomów pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin;
- występowania pozostałości niedopuszczonych środków ochrony roślin w płodach rolnych.
Wiedza w tym zakresie jest istotna, ponieważ niektóre środki działają nieselektywnie. Popularny w tym zabiegu glifosat powoduje na przykład gwałtowane wysuszanie kiełków, co jest równoznaczne ze śmiercią nasion. W efekcie nie jest on zalecany do użycia na plantacjach nasiennych.
Jakie sankcje przewiduje prawo za nieprawidłowości w desykacji?
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w przypadku, gdy stwierdzi nieprawidłowości może zastosować wobec rolnika sankcje karne wynikające z przepisów ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin. Wśród potencjalnych kar znajdują się mandaty, a w przypadku rażących naruszeń zakaz stosowania środków ochrony roślin do czasu ukończenia kursów podstawowych.
ZOBACZ: Biogazownie rolnicze – co zmieniają nowe przepisy obowiązujące od 11 września
Warto też wiedzieć, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, które mogą powodować przekroczenie norm pozostałości środków ochrony roślin, powiadomiona zostaje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Ponadto PIORIN prowadzi współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przez co ewentualnie nieprawidłowości mogą mieć też wpływ na wysokość wsparcia.
Desykacja chemiczna jest więc zabiegiem, do którego należy dobrze się przygotować. Ewentualnie błędy – w tym stosowanie preparatów niedozwolonych – mogą bowiem zagrażać zarówno roślinom, jak i ludziom, a także naraża rolnika na sankcje karne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie PIORIN.
Czytaj więcej