Opłacalność uprawy buraka cukrowego – przyniesie zyski czy straty? Porównanie do lat poprzednich
W obliczu niskich cen zbóż oraz rosnących kosztów prowadzenia uprawy, wielu rolników zastanawia się, które rodzaje roślin zapewniają korzystny bilans. W Polsce do takiej grupy należy burak cukrowy, który staje się konkurencją m.in. w stosunku do rzepaku oraz kukurydzy. Dowiedz się ile kosztuje 1 tona buraka cukrowego oraz jakie są koszty i wydajność uprawy.
Areał i rozkład uprawy buraka cukrowego w Polsce
Artykuł ten warto rozpocząć od krótkiej charakterystyki upraw buraka cukrowego w naszym kraju. Według danych zebranych przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego oraz informacji zawartych w dokumentach WPR, w sezonie 2022/2023:
- uprawa buraka cukrowego w Polsce zajmowała 223 tys. ha, przy czym według danych ARiMR na ten rok rolnicy zgłosili dopłaty aż do 265 tys. ha;
- łączna produkcja buraka cukrowego wynosi 14 mln ton, natomiast produkcja cukru oscyluje wokół 2 mln ton.
W tym zakresie interesujące są jednak dane dotyczące rozkładu plantacji. Okazuje się, że jeszcze w latach 90. tego rodzaju uprawy prowadzono w niemal każdym gospodarstwie znajdującym się w promieniu 50-80 km od cukrowni. Trzeba jednak wiedzieć, że sieć tych zakładów była znacznie gęstsza. Obecnie odległość plantacji od cukrowni przekracza niejednokrotnie 200 km, jednak najczęściej wynosi do 100 km.
ZOBACZ: Gospodarka leśna – co to takiego i kto się nią zajmuje?
Powyższe statystyki mają zatem znaczenie również w aspekcie tego, w których regionach kraju burak cukrowy cieszy się największą popularnością. W tym zakresie przodują dwa województwa: wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie. Duża liczba upraw znajduje się ponadto w województwie lubelskim, a nieco mniej w dolnośląskim, mazowieckim, czy zachodnio-pomorskim. Są to zatem tradycyjne regiony, w których do dzisiaj działają cukrownie.
Ilu rolników uprawia buraka cukrowego w Polsce?
Uprawą buraka cukrowego w Polsce zajmuje się obecnie ok. 25 tys. gospodarstw. W ostatnich latach liczba plantatorów jednak systematycznie spada, gdyż w latach 2017-2018 było to około 34 tys. gospodarstw.
Szacuje się jednak, ze w przeciągu najbliższych sezonów nawet 3 tys. nowych gospodarstw może zdecydować się na włączenie buraka cukrowego w katalog prowadzonych upraw.
Czy plony buraka cukrowego wskazują na opłacalność jego uprawy?
Chcąc ocenić rentowność uprawy, warto przeanalizować to ile kosztuje tona buraka cukrowego. Trzeba jednak wiedzieć, że cena ta nie jest jednolita i zależy od kilku czynników. Przykładowo minimalna cena za buraki kontraktowe o zawartości cukru 16 proc. to 46,5 euro.
Wielkopolska Izba Rolnicza biorąc pod uwagę ceny sprzedaży, wysokość dopłat oraz wydajność buraka cukrowego z 1 ha ustaliła, że przeciętny przychód może wynieść 16,6 tys. złotych. Trzeba jednak wiedzieć, że uprawa ta wiąże się ze znacznymi nakładami.
ZOBACZ: Jak zakwasić ziemię naturalnymi i sztucznymi sposobami?
Koszty uprawy buraka cukrowego – według szacunków WIR – mogą wynosić aż 12,5 tys. zł/ha. Jedną z najważniejszych pozycji w tym zakresie są natomiast koszty nawozów i środków ochrony roślin. W konsekwencji przeciętny zysk z hektara wynosić będzie zbliżony do 4 tys. złotych.
Oznacza to, że plantatorzy ponownie mogą zwrócić uwagę na tę roślinę. Niestety w dłuższej perspektywie na opłacalności upraw może zaważyć coraz większy import cukru do Unii Europejskiej, który stanowi konkurencję dla rodzimych cukrowni.
Czytaj więcej