Cena wapnowania w 2023 roku – jaki będzie koszt tej usługi?

Agro
Cena wapnowania w 2023 roku – jaki będzie koszt tej usługi?
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Wapnowanie w 2023 roku

Kończące się żniwa nie oznaczają odpoczynku dla rolników. Zejście zbóż z pól to idealny moment dla przeprowadzenia kolejnych działań agrotechnicznych, w tym zastosowania wapna nawozowego. Usługodawcy wyceniają przeprowadzenie zabiegów w zależności od przepracowanych godzin, tonażu rozrzuconej substancji lub ilości naczep.

Sprawdziliśmy, ile będzie trzeba zapłacić za profesjonalne umieszczenie wapna na naszym polu w 2023 roku.

Ceny wapnowania w 2023 roku w południowej części Polski

Proces prawidłowego rozwoju roślin wymaga współistnienia kilku czynników. Po pierwsze zboża, rzepak czy kukurydza potrzebują energii w postaci światła słonecznego. Po drugie niezbędna jest także woda, która stanowi kluczowy element transportu składników odżywczych i utrzymania właściwej struktury. 

 

Wreszcie, po trzecie, równie istotne jest zapewnienie substancji odżywczych. Głównym ich przewodnikiem jest gleba. To od jej jakości zależy czy plony będą zdrowe i silne. Z tego względu jako obowiązkowy komponent dobrych praktyk rolniczych wymienia się tak zwane wapnowanie gleby. Mowa tu o nawożeniu zasadowymi związkami wapnia pozwalającymi podwyższyć odczyn pH, a także uzupełnić niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin. 

 

ZOBACZ: Biogazownie rolnicze – co zmieniają nowe przepisy obowiązujące od 11 września

 

Cena wapnowania w 2023 roku nie ma określonego, z góry ustalonego kształtu. Będzie odmienna dla różnych części kraju i używanych maszyn rolniczych. Na południu polski zweryfikowaliśmy trzy firmy. W pierwszej zaproponowano 270 złotych netto za tonę zakupu i rozsiania wapna pylistego Gruntcal ze złoża Czatkowice. Rozrzut składników mineralnych zapewniają dwa rozsiewacze: Bredal o ładowności 8 ton oraz Amazone o ładowności 4,6 tony. 

 

Agro Diogra, czyli przedsiębiorstwo obsługujące obszar całego województwa małopolskiego i śląskiego, za samą usługę rozsiewu życzy sobie 50 złotych netto za tonę. Usługę wykonuje ciągnikiem Claas i rozsiewaczem Bredal z belką ślimakową. Jeszcze w innym miejscu postulowano cenę 45 złotych netto za tonę. W tym wypadku również wykorzystywany jest ośmiotonowy rozsiewacz marki Bredal. Można zatem przyjąć, że wapnowanie na południu Polski stanowi koszt dla gospodarstw na poziomie 40-50 złotych za tonę.

Jaki jest koszt wapnowania w 2023 roku na północy kraju? 

Ceny w północnej części Polski podlegają odrobinę większym wahaniom. I tak firma obsługująca podregion starogardzki (klasyfikacja NUTS) bierze 400 złotych netto za godzinę wapnowania razem z ładowarką lub 140 złotych bez tego sprzętu. Warto przy tym zauważyć, że usługa wykonywana jest maszyną Bergmann TSW 4190 S o ładowności 12 ton, z poziomymi wałkami oraz talerzami, która zapewnia optymalną równomierność wysiewu.

 

Jedna z firm z terenu województwa warmińsko-mazurskiego wycenia usługę wapnowania w przeliczeniu na naczepy. Koszt takiej usługi z przyjętymi maszynami (ciągnik Case Maxxum 125 z rozrzutnikiem o pojemności 12m3) to 1000 złotych brutto. 

 

Mieszkańcy Torunia i okolic mogą skorzystać z usług Agri Masz. Przedsiębiorca oferuje rozwiezienie naczepy wapna maszyną New Holland TM135 z rozsiewaczem wapna Prolog w cenie 550 złotych netto. Rolnicy z okolic Przasnysza mogą wynająć do regeneracji gleb firmę TransBor, która za rozwiezienie tony wapna dziesięciotonowym rozsiewaczem Amazone życzy sobie 35 złotych netto.

Wapnowanie 2023 – jak ceny usługi wypadają na tle lat poprzednich?

Na ostateczną cenę wapnowania wpływ ma także odległość pola od siedziby usługodawcy oraz wielkość zlecenia. Uśredniając, za tonę rozsianej substancji zapłacimy około 30 złotych dla rozrzutników i 45 złotych dla specjalistycznych rozsiewaczy. Jest to wartość zbliżona do cennika dla poprzedniego roku kalendarzowego.

 

ZOBACZ: Znamy wysokość składek KRUS na IV kwartał 2023 roku!

 

Warto także pamiętać, że od 2019 roku trwa program przyjęty przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pozwala ubiegać się wnioskodawcy o dopłaty do zakupu wapna nawozowego (ujętego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 roku w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego, w załączniku nr 6) lub środka wapnującego.

 

Beneficjentem są w tym wypadku posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha oraz odczynie pH mniejszym lub równym 5,5. Kwota dofinansowania przedsięwzięcia może wynieść do 300 złotych na tonę czystego składnika odkwaszającego. Okres kwalifikowalności kosztów upływa wraz z końcem października. Należy o tym pamiętać, gdyż dofinansowanie otrzymają jedynie wnioski z datą na fakturze dokumentującej zakup wapna nawozowego o terminie do 31.10.2023 roku.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie