Czy irysy wykopuje się na zimę?

Agro
Czy irysy wykopuje się na zimę?
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Irysy

Irysy są niezaprzeczalnie kwiatami bardzo docenianymi przez ogrodników. Jednak kiedy nadchodzi zima, pojawia się istotne pytanie: czy należy wykopywać cebule irysów, aby zapewnić im odpowiednią ochronę? Odpowiedź na nie jest kluczem do długotrwałej, stabilnej hodowli tych roślin. Przyjrzymy się tej kwestii dokładniej.

Jakie warunki do uprawy muszą mieć irysy?

Irysy, znane również jako kwiaty kosaćce, to piękne rośliny, które zachwycają różnorodnością kształtów i kolorów. Są łatwe w uprawie, ale aby rosły zdrowo i obficie kwitły, muszą mieć odpowiednie warunki gruntowe i klimatyczne. Przed rozpoczęciem sadzenia cebulek irysów należy przygotować odpowiednią glebę.

 

To kwiaty, które najlepiej rosną na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Chociaż niektóre gatunki tolerują lekki cień, to ekspozycja słoneczna sprzyja ich obfitemu kwitnieniu. Dlatego wybierając miejsce na sadzenie irysów, postaw na teren o jak największej dostępności światła słonecznego.

 

Kwiaty te preferują wysoce przepuszczalne, lekkie gleby. Ziemia powinna mieć wykonany odpowiedni drenaż, aby uniknąć nadmiaru wody, który może prowadzić do gnicia cebul. Dodatkowo irysy nie lubią gleb zbyt wilgotnych, zwłaszcza zimą.

 

Idealnym rozwiązaniem jest dodanie piasku lub torfu, aby poprawić strukturę i drenaż podłoża. Irysy najlepiej rosną w glebie o pH lekko kwaśnym, nieprzekraczającym obojętnego. Warto wcześniej sprawdzić pH podłoża w swoim ogrodzie i dostosować je, jeśli jest zbyt kwaśne lub zasadowe. Można to zrobić poprzez dodanie odpowiednich nawozów lub odżywek.

 

ZOBACZ: Uprawa porzeczek. Jak o nie dbać? Najważniejsze informacje

 

Podczas sezonu wzrostu kosaćce potrzebują regularnego podlewania. W okresach suszy warto dostarczać im odpowiednią ilość wody, aby zapewnić roślinom właściwy poziom wilgotności. Trzeba jednak zachować umiar, bo nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia cebul.

 

Irysy są również roślinami, które wymagają nawożenia. Najlepiej stosować preparaty o zrównoważonym składzie, bogate w fosfor i potas, co wspomaga obfite kwitnienie. Nawożenie warto przeprowadzić na początku sezonu wzrostu, a także po zakończonym kwitnieniu.

Czy irysy trzeba wykopać na zimę?

Wszystko zależy od klimatu i odmiany, którą uprawiasz. Bardzo popularne w Polsce irysy cebulowe nie muszą być wykopane na zimę, jeśli rosną w obszarach o umiarkowanym lub ciepłym klimacie. Ważne jest jednak, aby zapewnić im dobrą glebę i okryć je warstwą słomy lub liści, by ochronić je przed nagłym wychłodzeniem.

 

Pamiętaj, że większość hodowców zaleca wykopanie cebulek po przekwitnięciu rośliny i przechowanie ich w ciepłym i suchym miejscu. Dzięki temu unikniesz ewentualnych strat. Kiedy sadzimy irysy cebulowe do gruntu? Jesienią i wiosną, ale wszystko zależy od wymagań wybranej przez nas odmiany.

Gatunki irysów, które wykopuje się na zimę

Irysy to piękne kwiaty, znane głównie ze swoich kolorowych odmian bródkowych (które posiadają kłącza), ale istnieją także inne rodzaje kosaćców, np. irysy cebulowe. Zimowanie tych gatunków wygląda zupełnie inaczej, niż zimowanie irysów kłączowych, dlatego warto zapoznać się z ich charakterystycznymi cechami.

 

Irysy cebulowe można podzielić na trzy rodzaje: Iridodictyum (irysek), Juno (juno) i Xiphium (miecznik, w tym irysy holenderskie i angielskie). Jedną z popularniejszych odmian cebulowych jest irys żyłkowany. Kwitnie bardzo wcześnie, już w marcu lub nawet w lutym, przy łagodnej zimie.

 

Kosaciec żyłkowany świetnie radzi sobie w polskim klimacie, jest odporny na niskie temperatury, ale wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Cebulki sadzi się jesienią, między wrześniem a październikiem, aby uniknąć przedwczesnego kiełkowania. Przy zimowym okryciu, cebulki są zabezpieczone przed niskimi temperaturami.

 

Innym ciekawym gatunkiem irysów cebulowych jest irys Danforda (Iris danfordiae), który również kwitnie bardzo wcześnie, już w marcu. Z ziemi wyrastają intensywnie żółte kwiaty i szarozielone liście. Podobnie jak irys żyłkowany, preferuje stanowiska słoneczne. Zaleca się wykopanie cebulek na zimę.

 

ZOBACZ: Pierwsze dynie już w sprzedaży. Najnowsze ceny za kg

 

Następnie mamy irysy holenderskie, które kwitną późną wiosną, najczęściej w maju lub czerwcu. Ich duże i atrakcyjne kwiaty występują w różnych kolorach, takich jak niebieski, fioletowy, purpurowy, żółty i biały. Jeśli zastanawiasz się, czy irysy holenderskie wykopuje się na zimę, to podpowiemy, że w Polsce zaleca się wykopanie cebulek po kwitnieniu i przechowanie ich do wiosny, szczególnie jeśli rośliny są narażone na niskie temperatury.

 

Ostatnim interesującym gatunkiem są irysy bucharskie, zaliczane do rodzaju Juno. Podobnie jak odmiana holenderska, potrzebują solidnego okrycia i ciepłego, osłoniętego stanowiska, aby przetrwać zimę w polskim klimacie. Zaleca się wykopanie ich na zimę.

Przygotowanie irysów do zimy

Dbanie o irysy cebulowe przed zimą jest niezwykle proste, a prawidłowe wykonanie wszystkich czynności może bezpośrednio wpłynąć na zdrowie i kwitnienie kwiatów. Pamiętaj o różnorodności gatunków i odmian irysów cebulowych oraz dostosowaniu pielęgnacji do ich indywidualnych potrzeb.

 

Przygotowania warto podzielić na kilka kroków:

  1. Po zakończeniu kwitnienia irysów pozostaw je na działce, aż liście zaczną żółknąć i więdnąć. To oznacza, że roślina przenosi składniki odżywcze z liści do cebuli, przygotowując się do okresu wegetacji.
  2. Gdy liście irysów już zwiędną i żółkną, możesz wykopać cebulki. Postaraj się to zrobić ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni.
  3. Po wykopaniu cebulek oczyść je z resztek ziemi i suchej gleby. Możesz także usunąć suche, uszkodzone lub chore fragmenty.
  4. Przechowuj cebulki w chłodnym i suchym miejscu. Idealnie nadają się do tego celu papierowe torby lub skrzynki. Zapewnij im dobre napowietrzenie, aby uniknąć pleśni i gnicia.
  5. Sadzenie irysów cebulowych wiosną, gdy zagrożenie przymrozkami minie, jest najbezpieczniejsze. Przed obsadzeniem koniecznie zadbaj o odpowiednie nawożenie gleby!

Co się stanie, jeśli nie wykopiemy irysów na zimę?

Irysy cebulowe, takie jak irysy Danforda, holenderskie czy bucharskie, to grupa roślin, które przeważnie pochodzą z obszarów o umiarkowanym klimacie. W zimie ich naturalne siedliska często pokrywają się śniegiem lub stanowią strefy o niższych temperaturach. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zadbać o nie przed nadejściem mroźnej pory roku.

 

Jeśli nie wykopiesz irysów i nie zabezpieczysz ich przed mrozem, mogą ulec poważnym uszkodzeniom. Mrozy mogą zniszczyć korzenie i cebulki, co doprowadzi do osłabienia rośliny i spowolnienia wzrostu w następnym sezonie. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do całkowitego obumarcia rośliny.

 

ZOBACZ: Przesadzanie hortensji ogrodowej – kiedy i jak to zrobić?

 

Miej również na uwadze, że irysy mają naturalny cykl wzrostu i spoczynku. W okresie jesienno-zimowym, po zakończeniu kwitnienia, energia rośliny kierowana jest w dół, do cebulki, która magazynuje składniki odżywcze na wiosnę. Jeśli nie wykopiesz irysów i zostawisz je w ziemi, ich cykl wzrostu i spoczynku może zostać zaburzony – może to negatywnie wpłynąć na kwitnienie w kolejnym sezonie.

 

Jeśli pozostawisz irysy w ziemi przez zimę, mogą stać się podatne na różne choroby grzybowe oraz ataki szkodników. W warunkach zimowych, gdy rośliny są osłabione, nietrudno o infekcję. Może to prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych i konieczności podjęcia dodatkowych, kosztownych i czasochłonnych działań, aby je wyleczyć.

 

Zatem, czy irysy wykopuje się na zimę, aby zapewnić im optymalne warunki? Jeśli zbagatelizujemy ten zabieg, to konsekwencją może być konieczność przeszczepienia ich na wiosnę. Dodatkowo w wyniku opóźnienia w sadzeniu, mogą zakwitnąć później niż zwykle, co wydłuży czas oczekiwania na piękno tych kwiatów.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie