Gospodarka leśna – co to takiego i kto się nią zajmuje?

Agro
Gospodarka leśna – co to takiego i kto się nią zajmuje?
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Gospodarka leśna

Lasy są nie tylko źródłem drewna, ale i domem dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Dzięki lasom możemy cieszyć się czystym powietrzem, pić czystą wodę oraz unikać niektórych konsekwencji zmian klimatu. Trudno nam wyobrazić sobie życie na ziemi bez tych ekosystemów i ich zasobów. Dlatego też państwa prowadzą gospodarkę leśną. W Polsce i na świecie przybiera ona różne formy. Jakie?

Czym jest gospodarka leśna?

Gospodarka leśna jest określana jako działalność w zakresie:

  • urządzania terenów leśnych,
  • ochrony i zagospodarowania lasu,
  • utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych,
  • gospodarowania zwierzyną zamieszkującą lasy,
  • pozyskiwania – z wyjątkiem skupu – drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego,
  • sprzedaży wymieniowych wyżej produktów,
  • realizacji pozaprodukcyjnych funkcji lasu, takich jak ochrona powietrza, wód i gleby.

Człowiek od setek tysięcy lat korzystał z zasobów lasów, ale dopiero za sprawą industrializacji zaczął eksploatować je na masową skalę. Zwiększone zapotrzebowanie na drewno spowodowało wielką wycinkę drzew w Europie i Ameryce Północnej.

 

ZOBACZ: Susza na terenie siedmiu województw – deficyt wody dla roślin uprawnychwzrósł

 

Proceder ten nie oszczędził także wielkich formacji leśnych, takich jak tajga i wilgotny las równikowy, gdzie masowe wycinanie drzew wciąż trwa. W miejscach, które w przeszłości stanowiły las, powstają siedziby ludzkie lub prowadzone są intensywne uprawy rolne. Gospodarka leśna na świecie ma regulować eksploatowanie lasów i nie dopuścić do nadużyć.

Podmioty odpowiedzialne za gospodarkę leśną

Lasy i gospodarka leśna w Polsce jest realizowana przez:

  • Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych – odpowiada on za doskonalenie metod gospodarowania w lasach państwowych, definiuje zasady ich użytkowania, a także prowadzi przedsięwzięcia pozwalające na realizację wszystkich wskazanych przez politykę leśną państwa funkcji lasów.
  • Biuro Urządzania Lasu i Geodezji leśnej – wdrażanie w procedurach planistycznych zasad urządzania lasu, skierowanych na osiąganie celów wielofunkcyjnego gospodarstwa leśnego oraz monitorowanie stanu zasobów leśnych i stanu lasów.\
  • Wojewodów – lasy prywatne, a konkretnie doskonalenie zrównoważonego użytkowania lasów i ich zasobów oraz poprawa stanu lasów prywatnych i nadzoru nad nimi.

Opiekę nad polskimi lasami sprawują Lasy Państwowe. Jak już wiesz, instytucja zarządzania jest przez Dyrektora Generalnego, któremu podlegają dyrekcje regionalne. Te z kolei dzielą się na nadleśnictwa, w skład których wchodzą najmniejsze jednostki, czyli leśnictwa.

Zasady prowadzenia gospodarki leśnej

Gospodarka leśna prowadzona jest na zasadach określonych w dokumentach państwowych i międzynarodowych, np. wspólnotowych. W Polsce jej podstawowe zasady znajdują się w ustawie o lasach oraz dokumencie „Polityka Leśna Państwa” wydanym przez ministerstwo właściwe ds. lasów.

 

ZOBACZ: Przycinanie jabłoni – cel, sposoby, terminy

 

Według wspomnianej ustawy zadaniem Lasów Państwowych jest realizowanie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Ponadto prowadzona jest ona na podstawie zasad:

  • powszechnej ochrony lasów,
  • powiększania ich zasobów,
  • trwałości utrzymania lasów,
  • ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów.

Na czym polega zrównoważona gospodarka leśna? Jest to ogół działań związanych z kontrolowaną wycinką, dbaniu o zasoby lasu, zachowaniu ich różnorodności biologicznej oraz dbaniu o społeczeństwo. Zrównoważona, czyli inaczej racjonalna gospodarka leśna państwa jest przeciwieństwem rabunkowej gospodarki leśnej. W Polsce definiowana jest ona jako nieograniczone korzystanie z plonów leśnych.

 

Nadmierna eksploatacja terenów leśnych jest poważnym zagrożeniem w Amazonii, gdzie równane z ziemią są całe hektary lasów! Tego typu działalność jest bowiem tańsza niż wybiórcza wycinka pożądanych gatunków, a jej wynikiem są puste tereny, gotowe do zagospodarowania przez firmy rolne.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie