Sycylia. Pierwszy przypadek w Europie. Naukowcy zapowiadają inwazję mrówki ognistej

Świat
Sycylia. Pierwszy przypadek w Europie. Naukowcy zapowiadają inwazję mrówki ognistej
Flickr/Judy Gallagher
Prognozy rozpowszechniania się mrówki ognistej są niepokojące

Mrówka ognista, jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie, pojawiła się w Europie. Po raz pierwszy zaobserwowano ją na Sycylii. W pobliżu Syrakuz zidentyfikowano 88 gniazd. Naukowcy ostrzegają, że rozprzestrzenianie się mrówki na kontynencie może przyczynić się do zmniejszenia bioróżnorodności.

Solenopsis invicta, czyli mrówka ognista jest tak nazywana ponieważ jej użądlenia są bardzo bolesne (ból podobny do oparzenia) i mogą powodować poważne reakcje alergiczne.

 

Chociaż pochodzi z Ameryki Południowej rozprzestrzeniła się po świecie poprzez handel morski i transport produktów roślinnych. W ten sposób, w niecałe sto lat, mrówce udało się skolonizować Australię, Chiny, Karaiby, Meksyk i Stany Zjednoczone. 

 

ZOBACZ: W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy

 

Teraz mrówkę zaobserwowano również w Europie. Konkretnie w rejonie miasta Syrakuzy na Sycylii we Włoszech.

 

Eksperci ostrzegają, że owad może szybko opanować całe Włochy jak i pozostałe części kontynentu, wywierając znaczący wpływ na ekosystemy, rolnictwo i zdrowie ludzkie.

 

- Ten gatunek mrówek ma również istotny wpływ na naturalne ekosystemy: w miejscach zasiedlania powoduje zmniejszenie różnorodności bezkręgowców i drobnych kręgowców - powiedział włoskiej agencji ANSA Mattia Menchetti z Instytutu Biologii Ewolucyjnej.

 

Zagrożenie dla całego kontynentu

Po obejrzeniu zdjęć zrobionych na Sycylii badacze udali się tam, aby potwierdzić tożsamość mrówek. Na obszarze 4,7 ha odkryli 88 gniazd, z których każde zamieszkiwało wiele tysięcy mrówek robotnic. W rozmowie z mieszkańcami okolicy autorzy badania ustalili również, że pierwsze bolesne użądlenia datowane są tam na co najmniej 2019 rok.

 

Badaczom nie udało się ustalić, w jaki sposób mrówka ognista przybyła do Włoch, ale po przeanalizowaniu jej DNA doszli do wniosku, że ta konkretna populacja prawdopodobnie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych lub Chin.

 

Z badań wynika, że około 7 proc. kontynentu europejskiego i 50 proc. europejskich miast ma warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się tego gatunku mrówek. 

 

ZOBACZ: Mrówki na sali posiedzeń w Sejmie. Nagrał je poseł Konfederacji

 

- Zgodnie z wynikami naszego modelu ekologicznego duże nadmorskie miasta należą do najpopularniejszych miejsc goszczenia Solenopsis invicta, zarówno we Włoszech, jak i w pozostałej części Europy. Jest to niepokojące zwłaszcza dlatego, że miasta te są głównymi ośrodkami handlu i są ze sobą powiązane, w związku z czym pozwala to mrówkom na jeszcze szybsze rozprzestrzenianie się. Ponadto, zgodnie z naszymi prognozami, wraz ze zmianami klimatycznymi znacznie zwiększą się obszary nadające się do ich zasiedlenia - wyjaśnił Mattia Menchetti. 

 

- Sytuacja jest monitorowana przez lokalne władze, a zespół badawczy pozostaje do dyspozycji w roli konsultanta naukowego. Zachęcamy obywateli do zgłaszania ewentualnej obecności mrówki ognistej zarówno za pośrednictwem oficjalnych kanałów, jak i platform internetowych placówek naukowych - dodał. 

MayLan/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie