Stany Zjednoczone chcą negocjować z Rosją. Moskwa ucina spekulacje

Świat
Stany Zjednoczone chcą negocjować z Rosją. Moskwa ucina spekulacje
Instagram/Navalny

"Waszyngton i Moskwa prowadzą rozmowy na temat wymiany więźniów. Na liście miał pojawić się Aleksiej Nawalny" - donosi "Wall Street Journal", powołując się na zachodnich dyplomatów. Do sprawy odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Porozumienie miałoby zostać zawarte przez koalicję państw zachodnich. Rosji najbardziej zależy na wydaniu Wadima Krasikowa, który od blisko dwóch lat odsiaduje wyrok dożywocia za zamordowanie czeczeńskiego dowódcy Zelimchana Changoszwilego w stolicy Niemiec.

 

"Krasikow zastrzelił Changoszwilego na oczach świadków w berlińskim parku w centralnej dzielnicy Tiergarten, niedaleko Urzędu Kanclerskiego. Niemiecki sąd orzekł, że zabójstwo miało na celu wysłanie brutalnej wiadomości do przebywających poza Rosją wrogów władz tego kraju: nawet jeśli będziesz szukać schronienia na Zachodzie, dopadniemy cię" - przypomina "Wall Street Journal".

 

Sprawę komplikuje orzeczenie niemieckiego sąd, który uznał wymianę więźniów skazanych na dożywocie za niezgodną z prawem. Mimo to Zachód liczy, że nagięcie przepisów przysłuży się uwolnieniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Prawnik został skazany na co najmniej 19 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, a jego nazwisko pojawiło się w doniesieniach "WSJ".

 

- To czyste spekulacje, które nie wymagają oficjalnego komentarza, nie są też materiałem na nieformalną dyskusję - tonuje nastroje rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. 

Wzajemne sygnały o negocjacjach

O gotowości do wymiany więźniów mówił w lipcu Joe Biden. Amerykański prezydent oświadczył, że "poważnie myśli" o rozmowach z Kremlem w tej sprawi. Amerykańskiemu prezydentowi szczególnie zależało mu na powrocie do ojczyzny uwięzionego reportera "WSJ" Evana Gershkowicza. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

 

Z kolei Władimir Putin - jak donosiły źródła zbliżone do Kremla - nakazał swojemu głównemu doradcy ds. bezpieczeństwa Nikołajowi Patruszewowi zbadanie możliwości wymiany więźniów w celu uwolnienia Krasikowa. I to jeszcze zanim zapadł wyrok skazujący w Niemczech.

 

"Dla Putina Nawalny nie jest ani atutem, ani zagrożeniem. Być może zgodzi się na wydanie Nawalnego za Krasikowa, niezależnie od obaw, jakie mogą pojawić się w jego otoczeniu i wśród służb specjalnych" - oceniła w rozmowie z "The Moscow Times" Tatiana Stanovaya, analityczka rosyjskiej sceny politycznej.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie