Uprawa porzeczek. Jak o nie dbać? Najważniejsze informacje

Agro
Uprawa porzeczek. Jak o nie dbać? Najważniejsze informacje
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Porzeczki to popularne owoce, które często są uprawiane na przykład w przydomowych ogródkach. Wynika to z jednej strony z ich cennych właściwości kulinarnych, a z drugiej ze stosunkowo prostych zasad, których trzeba się trzymać, by zapewnić sobie spore plony. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, dzięki którym szybko rozwiniesz hodowlę.

W Polsce występuje sześć gatunków porzeczek. Największą popularnością cieszą się porzeczki czarne, czerwone, białe oraz porzeczka agrest. Wszystkie mają dość podobne wymagania: lubią przestrzenie dobrze nasłonecznione i chronione przed ekspozycją na mrozy czy silne wiatry. Krzewy najlepiej poradzą sobie na glebach wysokiej jakości o pH obojętnym. Nie zaleca się sadzenia ich na glebach wapiennych.

Sadzenie porzeczek

Czas sadzenia nowych krzewów uzależnia się od formy sadzonek. Te z odkrytym korzeniem należy sadzić jesienią, ale przed nastaniem pierwszych mrozów. Można robić to także wczesną wiosną przed rozpoczęciem cyklu wegetacyjnego. Sadzonki z bryłą korzeniową można natomiast sadzić przez cały sezon. Bardzo ważne jest, by pomiędzy krzewami zachować 1-1,5 metra odstępu.

 

ZOBACZ: Protesty producentów malin. "Te owoce już się nie opłacają"

Przycinanie porzeczek

Kluczową czynnością pielęgnacyjną, podobnie jak w przypadku innych krzewów, jest przycinanie pędów. Zazwyczaj robi się je dwa razy w roku: wczesną wiosną (przed rozpoczęciem wegetacji) oraz późnym latem, już po zakończeniu zbiorów.

 

Zasady cięcia zależą od konkretnego gatunku. Porzeczka czarna daje najlepsze owoce na jednorocznych i dwuletnich pędach. W związku z tym na krzewie zostawiamy przede wszystkim pędy jednoroczne i kilka dwuletnich, a starsze wycinamy. W przypadku porzeczki czerwonej najlepiej radzą sobie pędy starsze – trzy oraz czteroletnie – dlatego należy usunąć pędy starsze.

 

ZOBACZ: Kiedy przycinać porzeczki? Przygotuj krzewy na kolejny sezon

Nawożenie porzeczki

Kluczową rolę odgrywa nawożenie organiczne – co ok. 3 lata można zastosować obornik. Warto pomyśleć również o wykorzystaniu nawozów azotowych w okresie wzrostu, a także zadbać o równowagę magnezu i innych pierwiastków, które podaje się zazwyczaj w formie doglebowej.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie