Jarosław Lindenberg nowym wiceministrem spraw zagranicznych
Jarosław Lindenberg został nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zastąpił na tym stanowisku odwołanego 31 sierpnia Piotra Wawrzyka.
Nominację na to stanowisko wręczył Jarosławowi Lindenbergowi we wtorek szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau - poinformowało MSZ w mediach społecznościowych.
Do kompetencji podsekretarza stanu należą sprawy parlamentarne, konsularne, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej.
Jarosław Lindenberg - kim jest nowy wiceminister?
Z opublikowanego przez resort biogramu wynika, że Jarosław Lindenberg urodził się w 1956 roku. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Jest magistrem filozofii i doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii.
Jak wynika z biogramu zamieszczonego na stronie MSZ, Lindenberg od października roku 1990 pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od 2002 r. do 2021 r. miał stopień ambasadora tytularnego w służbie zagranicznej. Był ambasadorem RP na Łotwie - i dodatkowo w Estonii - (1991-1996) oraz w Bułgarii (1998-2003), w Bośni i Hercegowinie (2018-2023), a także chargé d’affaires a.i w Czarnogórze (2007-2011). W MSZ pełnił m.in. funkcję zastępcy Dyrektora Gabinetu Ministra (1991), Dyrektora Sekretariatu Ministra (2006-2007). W latach 2012-2018 był zastępcą Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego.
ZOBACZ: "Afera wizowa". Jest komunikat Prokuratury Krajowej
Od końca lat 70. do końca lat 80. ubiegłego wieku, związany z opozycją demokratyczną. Z tego powodu był internowany w stanie wojennym. Ma nadany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych status osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Włada kilkoma językami: angielskim, francuskim, bułgarskim, rosyjskim i serbskim/chorwackim.
MSZ podkreślił, że Lindenberg został odznaczony łotewskim krzyżem komandorskim orderu "Trzech Gwiazd" (1996), bułgarskim orderem "Stara Planina" I kl. (2004), a także Krzyżem Wolności i Solidarności (2012), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2023) i Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" (2001) za działalność w II obiegu wydawniczym.
Dymisja Piotra Wawrzyka
31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki odwołał Piotra Wawrzyka z funkcji sekretarza stanu w MSZ. Media donosiły, że było to pokłosie "afery wizowej" w MSZ.
ZOBACZ: Piotr Wawrzyk odwołany z funkcji sekretarza stanu w MSZ
Polityk miał być autorem projektu rozporządzenia w sprawie ułatwień wizowych dla pracowników tymczasowych z zagranicy. Prowadzone przez prokuraturę i CBA śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie wiz m.in. w konsulatach w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.
Według ustaleń "Gazety Wyborczej" i "Rzeczpospolitej" za 4-5 tysięcy dolarów można było ominąć kolejkę i zakwalifikować się do systemu ułatwień wizowych.
Czytaj więcej