Bank słoików w Gdańsku. Dla wszystkich tych, którzy chcą być eko
W Gdańsku powstał bank słoików. Inicjatywa społeczna ma promować ekologiczny styl życia. Choć na ten moment bank ma tylko pięć lokalizacji, skorzystać z niego może każdy. Każdy może również założyć swoją filię, do czego zachęca założycielka pierwszego banku słoików.
- Po co kupować, jak można się wymieniać? Niech żyje obieg rzeczy - mówi Natalia Grzebała, pomysłodawczyni banku słoików. Choć na ten moment filii jest tylko pięć, wszystkie w Gdańsku, nic nie stoi na przeszkodzie, by wkrótce było ich więcej.
Nowy rodzaj banku
Bank słoików jest dokładnie tym, co sugeruje jego nazwa - miejscem, skąd można wziąć i gdzie można zostawić słoik. Zbudowany jest z desek. Słoiki zostawia się bowiem na szafkach, które powstają z materiałów upcyklingowych. Wszystko ma być spójne, wizualne i estetyczne.
- Ja uważam, że taki punkt powinien stać w każdej wiacie śmietnikowej - mówi pani Natalia. Słoiki można w teorii zostawiać gdziekolwiek, jeśli jednak ktoś chce założyć nowy, oficjalny punkt, pani Natalia go w tym wesprze.
Każdy chętny może liczyć na pomoc w postaci gotowej szaty graficznej, regulaminu i projektu szafki. Nowo powstały punkt zostanie również dopisany do listy banków.
Jakie są zasady korzystania z banku?
Żeby skorzystać z oferty banku słoików nie trzeba wypełniać żadnych formalności, ani podpisywać dokumentów. Nie ma też żadnych zobowiązań finansowych.
ZOBACZ: Co sadzić obok ogórków i dlaczego?
Sprawa jest prosta. Jeśli brakuje nam słoików, to możemy je sobie z banku zabrać. Jeśli zaś mamy ich w domu za dużo, to, zamiast wyrzucać, lepiej je w banku zdeponować. Ktoś z pewnością z nich skorzysta.
Kiedy przynosimy do "banku" słoik musi on być przede wszystkim umyty. Dobrze jest też przynieść ze sobą odpowiednią nakrętkę. W Polsce nie ma bowiem unifikacji słoików i nie każda nakrętka będzie pasować.
Co zrobić z takim słoikiem?
Słoiki mają liczne zastosowania. Można w nich przechowywać suszone owoce, dżemy czy sok do herbaty na zbliżającą się zimę. Ze względu na wysokie ceny warzyw i owoców robienie przetworów może jednak nie być w tym roku dostępne dla wszystkich.
ZOBACZ: Sadzenie warzyw w ogródku – jak i kiedy zacząć?
Inicjatywa kierowana jest jednak nie tylko do domowych twórców przetworów, ale również do aktywistów wspierających osoby w trudnej sytuacji życiowej zapewniając im posiłki. Słoik może się również przydać rodzicom studentów, którzy już za kilka tygodni zaczną zajęcia.