Konflikt pomiędzy Etiopią a Egiptem. Chodzi o wodę

Etiopia ogłosiła zakończenie napełniania Tamy Wielkiego Odrodzenia na Nilu. Projekt ma stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki. Jednakże według Egiptu i Sudanu, które leżą poniżej biegu rzeki, może on spotęgować ich problemy w dostępie do wody.
Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali poinformował na Twitterze, że zakończono napełnianie zbiornika wodnego nad Tamą Wielkiego Odrodzenia.
"Z wielką przyjemnością ogłaszam pomyślne zakończenie czwartego i ostatniego napełniania Tamy Wielkiego Odrodzenia" - napisał premier Etiopii Abiy Ahmed.
Etiopia rozpoczęła budowę tamy w 2011 roku. Według etiopskiego rządu wartość zapory to 4,2 mld dolarów i mieści potężną hydroelektrownię, która rozpoczęła działanie w lutym 2022 r. Docelowo ma produkować pond 6 tys. MW energii.
ZOBACZ: Maroko po trzęsieniu. Mieszkańcy śpią w namiotach, brakuje wody, jedzenia i pomocy medycznej
Rząd Abiy Ahmed Alego wierzy, że dzięki tamie państwo podwoi produkcję energii. W 107-milionowym kraju połowa populacji ma problem z dostępem do prądu, Tama Wielkiego Odrodzenia ma stanowić ważny impuls rozwojowy.
Budowa od początku budzi sprzeciw Egiptu i Sudanu
Budowa tamy, która powstała zaledwie 30 kilometrów od granicy Etiopii z Sudanem, od początku budziła sprzeciw ze strony państw, które leżą nad niższą częścią Nilu.
Sudan i Egipt przekonują, że Etiopia powinna wynegocjować z nimi wspólne zasady używania Tamy Wielkiego Odrodzenia. W zeszłym miesiącu państwa wróciły do rozmów na ten temat, po przerwie trwającej od 2021 r. Zarówno Egipt jak i Sudan obawiają się, że brak wspólnych ustaleń może spotęgować problemy tych państw z dostępem do wody.
Teraz egipski MSZ stwierdził, że napełnienie zbiornika wodnego przez Etiopię jest pogwałceniem deklaracji zasad podpisanych w 2015 r.
"Deklaracja zasad przewiduje konieczność osiągnięcia przez trzy kraje porozumienia w sprawie zasad napełniania i eksploatacji Tamy Wielkiego Odrodzenia przed rozpoczęciem procesu napełniania" - napisali Egipcjanie w oświadczeniu.
Według Kairu, jednostronne działania Etiopii to lekceważenie interesów i praw krajów położonych w dolnym biegu rzeki oraz ich bezpieczeństwa wodnego.
Czytaj więcej