Kiedy przesadzać trawy ozdobne? Jaki termin jest najdogodniejszy?
Popularność traw ozdobnych rośnie z każdym rokiem. To wyjątkowe rośliny, które dzięki swojej różnorodności i urokowi nadają ogrodom wyjątkowego czaru. Żeby jednak zachować je w zdrowiu i dobrej kondycji należy poświęcić im nieco uwagi. Jednym z pojawiających się problemów jest rozrost, który powoduje zajęcie przestrzeni i ograniczenia ekspozycji na słońce.
W tej sytuacji bardzo ważna jest wiedza dotycząca tego, jak i kiedy przesadzać trawy ozdobne.
Kiedy można przesadzać trawy ozdobne?
W sieci coraz więcej osób pyta, kiedy najlepiej przesadzać trawy ozdobne. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od typu rośliny. Zasadniczo trawy ozdobne dzielimy na dwie grupy: wiosenne i letnie. Pierwsze z nich zaczynają rosnąć wkrótce po ustaniu mrozów i kwitną w miesiącach letnich (lipcu, sierpniu). Przykładami są takie gatunki jak: miskant chiński, stipa olbrzymia, kostrzewa sina, spartyna grzebieniasta, tatarak trawiasty czy hakonechloa japońska.
Trawy letnie przechodzą okres kwitnienia na jesieni. W przypadku rozplenicy japońskiej kłosowate kwiatostany pojawiają się w lipcu i dekorują roślinę aż do września. W podobnym terminie rozwija się proso różgowate, trawa pampasowa, imperata cylindryczna czy trzęślica modra.
ZOBACZ: Prognozy dla upraw kukurydzy i pszenicy – MARS przewiduje niższe plony
Co do zasady przesadzanie traw ozdobnych wiosną ma sens, jeśli w naszym ogrodzie znajdują się rośliny letnie, które w marcu i kwietniu jeszcze nie rozpoczęły wzrostu. Trawy wiosenne powinniśmy przesadzać jesienią, po ich przekwitnięciu. Jeśli zatem ktoś zadaje nam pytanie, kiedy przesadzać trawy pampasowe, powinniśmy odpowiedzieć, że tuż przed nadejściem mrozów.
W jakim terminie nie należy przesadzać trawy ozdobnej?
Wymienione wyżej terminy należy traktować umownie. Polska znajduje się we wpływie klimatu umiarkowanego, gdzie w ostatnich latach zauważalna jest duża zmienność w rozkładzie temperatur i opadów. Śnieżny grudzień i upalny sierpień nie są już stałymi punktami kalendarza, podobnie jak chłodny marzec i mokry październik.
Przesadzanie traw ozdobnych w ogrodzie powinno być zadaniem wykonywanym elastycznie. Nie można sugerować się wyłącznie datą. Ważniejsza jest dokładna obserwacja temperatury i wilgotności gleby. Wykonując ten zabieg podczas upałów, suszy lub przymrozków, narażamy nasze rośliny na wyschnięcie lub zamarznięcie korzeni. Optymalnymi warunkami jest utrzymywanie się temperatury na poziomie 15-20 stopni Celsjusza.
ZOBACZ: Przycinanie jabłoni – cel, sposoby, terminy
Nie powinno się także zabierać do pracy, gdy gleba jest nadmiernie wilgotna po długotrwałych i intensywnych opadach deszczu. Doskonale byłoby, gdyby przesadzenie odbywało się rankiem lub wieczorem, gdy promieniowanie słoneczne jest mniej intensywne.
Dlaczego wybór odpowiedniego terminu przesadzania traw ozdobnych jest istotny?
Przesadzanie traw ozdobnych latem lub wiosną jest bardzo ważne dla roślin. Pomaga:
- zapobiegać zagęszczeniu kępy, co może prowadzić do zahamowania wzrostu i rozprzestrzeniania się chorób,
- odmłodzić starsze trawy, co poprawia ich estetykę,
- rozmnażać rośliny i uzyskać nowe sadzonki,
- zmienić aranżację ogrodu i dostosować go do własnego gustu.
Rośliny takie jak miskat chiński, trawa pampasowa czy kostrzewy są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Nie atakują ich szkodniki i cechują się dobrą odpornością na większość chorób. Zły wybór terminu sadzenia może być początkiem problemów.
Niektóre odmiany są wrażliwe na mróz i podejmowanie działań zbyt późno, może narazić je na spotkanie z trudami zimy. Należy unikać także terminu produkcji kwiatostanów. W tym okresie trawy wykorzystują pełnię swoich sił na budowę kwiatów oraz nasion. Podjęcie dodatkowych czynności mogłoby zaburzyć ich naturalny ekosystem.
Przesadzanie trawy ozdobnej – przydatne wskazówki
Wiedza o tym, kiedy najlepiej przesadzać trawy ozdobne, nie wyczerpuje zakresu zaleceń, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu tej czynności. Utarło się przekonanie, że pielęgnacja roślin ozdobnych nie należy do trudnych. I faktycznie tak jest, ale tylko pod warunkiem, że trzymamy się wskazówek opracowanych przez specjalistów.
ZOBACZ: Produkcja roślinna w dołku. Ceny skupu na bardzo niskim poziomie
Zanim zaczniemy przesadzanie traw ozdobnych w ogrodzie, powinniśmy przygotować miejsce na nowe sadzonki. Należy usunąć z niego wszelkie chwasty i pozostałości innych roślin. Dobrym pomysłem będzie także wyczyszczenie podłoża z kamieni, które mogłyby przeszkadzać w skutecznym adaptowaniu miejsca do nowych zastosowań. Rośliny będą lepiej rosły, jeśli ziemia cechuje się przeciętną wilgotnością i odczynem pH na poziomie od 6 do 7. Trawy ozdobne lubią przepuszczalne podłoże, warto więc poprawić drenaż i przekopać teren.
Sam proces przesadzania powinien wyglądać następująco:
- Wykopanie kępy trawy ozdobnej. Można do tego celu wykorzystać szpadel lub widły ogrodnicze.
- Dzielenie kępy na mniejsze części.
- Usuwanie elementów uszkodzonych, wysuszonych oraz pozostałości chwastów.
- Sadź kępy w przygotowanym dołku. Jego głębokość powinna być dostosowana do wymagań konkretnej odmiany.
- Na koniec, uzupełnij ziemię i podlej rośliny. Możesz też zastosować ściółkę z kory lub słomy, aby zapobiec wysychaniu gleby.
Pamiętaj, że zapewnienie odpowiedniej wilgotności oraz regularne przesadzanie gwarantują trawom ozdobnym wieloletnią żywotność, dzięki czemu będziesz cieszyć się pięknym, zadbanym ogrodem.
Czytaj więcej