Nowe badania na temat psów. Ich mózgi preferują głos kobiet

Świat
Nowe badania na temat psów. Ich mózgi preferują głos kobiet
Pixabay/zdj.ilustr.
Najnowsze badania dowodzą, że psy i niemowlęta reagują na ludzki głos w podobny sposób

O tym, że niemowlęta lepiej reagują na głos, gdy zwraca się do nich w przesadny, "udziecinniony", sposób wiadomo już od dawna. Teraz najnowsze badania wykazują, że podobnie mogą działać mózgi psów. Węgierscy badacze donoszą, że zwierzęta szczególną uwagę zwracają na komunikaty wypowiadane przez kobiety.

Jak poinformował zespół węgierskich naukowców, psy zwracają większą uwagę na wypowiadane przez nas słowa, kiedy mówi się do nich w określony sposób - inny niż ten używany w komunikacji między dorosłymi osobami. 

Psy słuchają podobnie jak niemowlęta. Kluczowy jest sposób mówienia

Zaskakujące wnioski wynikają z analizy skanów psich mózgów, którą przeprowadzili badacze z Wydziału Etologii Uniwersytetu Eötvösa Loránda, Centrum Badawczego Nauk Przyrodniczych i Sieci Badawczej Eötvösa Loránda w Budapeszcie.

 

Zgodnie z doniesieniami opublikowanymi w czasopiśmie "Communications Biology", mózgi psów wykazują zaskakujące podobieństwo do mózgów niemowląt. Czworonogi tak samo jak maluchy chętniej słuchają, kiedy zwracamy się do nich z przesadną prozodią, czyli w "dziecięcy" sposób.

 

ZOBACZ: Uciekł z domu, bo chciał zobaczyć Tatry. Pies podróżnik wszedł za turystami na Przełęcz Kondracką

 

Chodzi tutaj m.in. o wysoki, śpiewny ton oraz rozciąganie samogłosek. Zwracanie się do niemowląt w ten specyficzny sposób ma wpływ na poprawny rozwój funkcji poznawczych, społecznych i językowych. 

 

Jako jedną z przyczyn reagowania niemowląt na wyższe tony często podawano doświadczenia płodowe - dziecko przyzwyczaja się bowiem do głosu swojej matki. Kobiety natomiast mają zazwyczaj wyższy tembr głosu i bardziej zmienną intonację niż mężczyźni. Takie jednak wytłumaczenie nie jest wystarczające w przypadku psów, przez co wyniki węgierskich badań są jeszcze ciekawsze - donosi serwis ScienceAlert.

Zrobili rezonans mózgu 19 psów. Wyniki zaskakują

Naukowcy zaangażowali do badania 19 psów z ośmiu różnych ras uważanych za szczególnie dobrze odnajdujące się w rodzinach.

 

Zwierzęta w wieku od dwóch do 10 lat poddano badaniu funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fmri). Kiedy psy leżały w maszynie, ta skanowała aktywność ich mózgów. W tym samym czasie węgierscy badacze odtwarzali trzy różne rodzaje nagranej wcześniej ludzkiej mowy: mowę skierowaną do psów, mowę skierowaną do niemowląt i komunikaty do innego dorosłego człowieka. Wśród nagranych osób znalazło się 12 mężczyzn i 12 kobiet. 

 

Okazało się, że maszyny zarejestrowały większą aktywność w korze słuchowej psich mózgów, kiedy te słyszały komunikaty przeznaczone do psów i niemowląt. Zwierzęta reagowały na dźwięki jeszcze silniej, kiedy słowa wypowiadała kobieta, choć wynik zależał od wysokości i zmienności głosu danej rozmówczyni.

 

ZOBACZ: Izrael: Naukowcy wyhodowali model 14-dniowego embrionu człowieka. Pierwszy raz w historii

 

- Zwiększona wrażliwość psich mózgów na mowę kierowaną specjalnie do nich, wypowiadaną szczególnie przez kobiety, może wynikać z faktu, że kobiety częściej niż mężczyźni rozmawiają z nimi z przesadną prozodią - wyjaśniła w artykule specjalistka Anna Gergely.

 

Jak jednak zaznaczają badacze, w ich eksperymencie nie uwzględniono płci właścicieli zwierząt - ta również może być istotna w przypadku badaniu reakcji psów na dany głos. 
 
Co ciekawe badania prowadzone na wilkach wykazują, że te - w przeciwieństwie do psów - większą uwagę zwracają na komunikaty wypowiadane w niższym tonie. 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie