Prognozy dla upraw kukurydzy i pszenicy – MARS przewiduje niższe plony
Unijna jednostka monitorująca uprawy (MARS) zmienia prognozy dla praw kukurydzy i pszenicy. Jak wyglądają one na tle zeszłorocznych szacunków? Czy rolnicy mogą spodziewać się zbiorów, które przekroczą normę wieloletnią? O tym w dalszej części artykułu!
MARS zmienia prognozy dla upraw kukurydzy i pszenicy
Unijna jednostka monitorująca uprawy systematycznie publikuje raporty, w których zamieszcza prognozy dotyczące plonowania. W sierpniowym opracowaniu zmieniła estymacje dla kilku głównych typów roślin (słonecznika, pszenicy, rzepaku czy kukurydzy).
Nie skorygowano przewidywań dla innych zbóż, w tym jęczmienia. To kolejny sygnał z rynku, który mocno wpływa na założenia, które obowiązywały jeszcze wiosną i na początku lata. W połowie sierpnia swoje prognozy zmieniła firma Stratégie Grains, z kolei tydzień temu o produkcji kukurydzy informowała Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC).
Warto odnotować, że w czasie badania prowadzonego przez analityków MARS (1 lipca – 13 sierpnia) klimat charakteryzował się gęstymi deszczami w dużych obszarach północno-zachodniej, środkowej i północnej Europy oraz falami upałów na południu kontynentu. Wpływ tych wydarzeń na prognozy był jednak ograniczony.
Jak kształtują się najnowsze prognozy dla upraw kukurydzy i pszenicy?
Według najnowszych prognoz z jednego hektara rolnicy powinni zbierać przeciętnie 5,78 ton pszenicy miękkiej i 7,45 ton kukurydzy. W przypadku pierwszej z omawianych roślin oznacza to spadek o 0,02 tony na hektar, z kolei dla kukurydzy spadek jest większy i wynosi 0,08 tony. Na takie prognozy MARS wpływ ma przede wszystkim zmienność pogody, w tym ekstremalne upały i opady deszczu.
Stratégie Grains szacuje, że w sezonie 2023/24 produkcja pszenicy miękkiej w całej Unii Europejskiej wyniesie 124,7 miliony ton. Nieco bardziej optymistycznie do tej kwestii podchodzą analitycy Komisji Europejskiej (127,43 milionów ton). USDA podaje natomiast, że zbiory kukurydzy zamkną się w wartości 59,7 miliona ton.
Pomimo zmiany szacunków, prognozy dla upraw kukurydzy i pszenicy lepsze
niż przed rokiem
Pogarszające się prognozy nie powinny niepokoić rolników. Warto przypomnieć, że zgodnie z danymi unijnej jednostki monitorującej uprawy w 2022 roku na jeden hektar zbierano przeciętnie 5,91 ton kukurydzy. Plony były zatem o ponad 26% niższe niż obecne prognozy. Zarówno unijni eksperci, jak i analitycy USDA są zgodni – wzrost produkcji kukurydzy w porównaniu do 2022 roku przekroczy 10 milionów ton. W przypadku pszenicy miękkiej aktualne wyniki tylko nieznacznie różnią się od zeszłorocznych zbiorów.
Głównymi producentami kukurydzy ziarnowej w UE są Francja, Rumunia i Polska. Te trzy państwa łącznie kontrolują nieco ponad połowę europejskiej produkcji. Wewnętrzny popyt jest jednak tak duży, że kraje takie jak Hiszpania, Włochy, Holandia czy Portugalia, muszą corocznie kontraktować dostawy z państw niezrzeszonych.
Eksport spoza Unii pochodzi przede wszystkim z Ukrainy (56%), Brazylii (33%) i Kanady (5%). Europejską pszenicę eksportują przede wszystkim Rumuni (1,35 miliona ton), Polacy (1,03 miliona ton), Francuzi (939 tysięcy ton) i Bułgarzy (877 tysięcy ton).