Matura 2023. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki zdawalności
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała w piątek, że 89,3 proc. tegorocznych maturzystów zdało egzamin dojrzałości. Jest to wynik obejmujący absolwentów zdających egzaminy w sesji głównej, dodatkowej i poprawkowej. Do sesji poprawkowej przystąpiło niemalże 25 tys. osób.
Do tegorocznej matury przystąpiło 254 610 absolwentów. Zdało ją 89,3 proc. - wynik ten uwzględnia egzaminy w sesji głównej, dodatkowej i poprawkowej. Jednakże egzaminu nie zaliczyło 10,7 proc., czyli 27 170 osób.
Maturę w nowej formule (Formuła 2023), którą pisali uczniowie 4-letniego liceum, zdało 94,6 proc. (nie zdało 5,4 proc.). Łącznie do egzaminu w tej formule przystąpiło 151 717 osób.
ZOBACZ: Matura 2023. Rozszerzony język polski oraz języki mniejszości. Odpowiedzi i arkusze w Interii
W przypadku uczniów po 4-letnim techniku, szkołach artystycznych bądź branżowych II stopnia, którzy pisali maturę w starej formule (Formuła 2015) zdało 81,5 proc. (nie zdało 18,5 proc.). Do tej matury podeszło 102 893 absolwentów.
116 obywateli Ukrainy przystąpiło do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym w 2023. Maturę zaliczyło 66,4 proc., czyli 77 osób. Niestety nie udało się to 39 osobom - 33,6 proc..
Sesja poprawkowa - zdawało ją prawie 25 tys. osób
Do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym w sierpniu 2023 r. przystąpiło 24 844 tegorocznych absolwentów. Były to osoby, które w terminie głównym i/lub w terminie dodatkowym w 2023 roku przystąpiły do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej oraz w części pisemnej oraz do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej i nie zdały egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej.
ZOBACZ: Matura 2023. Nowe wymagania na egzaminach. Co się zmienia?
Niezależnie od formuły egzaminu maturalnego wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2023 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Z kolei w części ustnej obowiązkowy był język polski oraz wybrany język obcy nowożytny.
Wszyscy absolwenci mieli również obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Każdy absolwent mógł przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.
Wyniki matury 2023. Szczegółowe dane
7 lipca, Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki tegorocznych matur.
Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących (w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym) pisemny egzamin maturalny z języka polskiego zdało 98,3 proc. abiturientów, egzamin z matematyki – 95,5 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski – zdało go 98,4 proc..
Obowiązkową część ustną zdało 99,6 proc., a część z języka angielskiego, (który był najczęściej wybieranym językiem nowożytnym) zaliczyło 99,3 proc..
ZOBACZ: Matura 2023. Gdzie szukać arkuszy z odpowiedziami?
Wśród tegorocznych absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia (w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym) pisemny egzamin maturalny z polskiego zdało 96,5 proc. abiturientów, egzamin z matematyki – 83,5 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski – zdało go 96,1 proc..
Z kolei obowiązkową część ustną z języka polskiego zaliczyło 99 proc., a z języka angielskiego 97,2 proc.
Czytaj więcej