Eksport produktów rolnych do UE z Ukrainy – rośnie tempo transportu drogowego

Agro
Eksport produktów rolnych do UE z Ukrainy – rośnie tempo transportu drogowego
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Eksport zboża

Dokładnie 15 września 2023 roku wygasa porozumienie unijne w sprawie importu zboża ukraińskiego przez kraje przygraniczne. Ewentualne przedłużenie jest negocjowane w gorącej atmosferze, co ma związek z zakazem importu zbóż do Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii. W momencie gdy sytuacja się zaognia, zauważalny jest wzrost tempa drogowego eksportu produktów rolnych do UE.

Jak wpłynie to na ceny?

Rośnie eksport produktów rolnych do UE z Ukrainy

Eksport produkcji rolno-spożywczej ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Ukrainy i bezpieczeństwa granic NATO. Jeszcze przed rosyjską agresją import ukraińskich zbóż wynosił 7,8 miliona ton. Już w 2022 roku osiągnął poziom 16 milionów ton, a więc był ponad dwukrotnie wyższy. Udział sektora rolno-spożywczego w tranzycie Ukrainy zwiększył się tym samym do poziomu 53 proc. ogólnego poziomu sprzedaży towarów. 

 

Wraz z kontynuowaniem działań zbrojnych na znaczeniu zyskała kwestia szlaków wywozowych. W 2021 roku ponad 65 proc. ukraińskiego eksportu realizowano przez porty na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, przy czym dla segmentu rolnego było to aż 90 proc. Blokada nabrzeży wymusiła rozważenie alternatywnych połączeń. To właśnie w odpowiedzi na ten problem UE ustanowiła tzw. korytarze solidarnościowe, w których główną rolę odgrywają Polska i Rumunia.

Transport zboża z Ukrainy odbywa się głównie transportem drogowym

W lipcu 2023 roku Rosja wycofała się z umowy zbożowej. Chwilę później ich wojska przeprowadziły atak na Odessę i port Czarnomorsk, w wyniku którego zniszczonych zostało 60 tysięcy ton ziarna. W odpowiedzi na te wydarzenia powstały plany utworzenia alternatywnej drogi morskiej przez wody terytorialne Rumunii. Swoją pomoc zaoferowała także Chorwacja. Efekt tych zawirowań widać we wzmożeniu transportu zboża transportem drogowym przez Polskę.

 

ZOBACZ: Wypłata ze sprzedaży pszenicy i gryki rozpoczęła się! Jaka kwota zasiliła już konta rolników?

 

Jak wskazuje ukraiński portal rolniczy Latifundist, analizujący raporty analityków Spike Brokers, tempo drogowego eksportu produktów rolnych do UE przekroczyło właśnie wskaźniki odnotowane w poprzednich okresach 2023 roku. Z przekazanych informacji wynika, że między 1 a 21 sierpnia łączny przewóz produktów rolnych transportem drogowym wyniósł aż 337 000 ton. W porównaniu z lipcem było to więc o 63 000 ton więcej.

 

Ruch wzrósł najbardziej na przejściach granicznych w Polsce (Krakowiec – Korczowa i Jagodzin-Dorohusk). Istotne przyspieszenie odnotowano także na Węgrzech (Czop-Záhony) oraz w Rumunii (Porubne – Siret).

Jakie produkty rolne Ukraina eksportuje od UE?

Skala eksportu produktów rolnych do UE z Ukrainy z wykorzystaniem transportu drogowego rośnie. Strona ukraińska chce wywiązać się z podpisanych zobowiązań z krajami Europy, Azji i Afryki. W tym miejscu warto wspomnieć, że nasz wschodni sąsiad jest:

  • największym na świecie eksporterem oleju słonecznikowego (blisko połowa światowego wywozu),
  • trzecim co do wielkości eksporterem rzepaku i jęczmienia (razem z Kanadą i Australią odpowiadają za 95 proc. importu tych nasion do UE),
  • czwartym co do wielkości eksporterem kukurydzy (po USA, Argentynie i Brazylii),
  • piątym co do wielkości eksporterem pszenicy.

Do krajów europejskich trafiają też inne produkty pochodzące z Ukrainy. Mowa tu między innymi o:

  • rynku owoców: jabłkach, gruszkach truskawkach, malinach, wiśniach, czereśniach śliwkach i orzechach,
  • warzywach cebulowych, kapuście, pomidorach i roślinach strączkowych,
  • soi i oleju sojowego,
  • makuchu rzepakowym,
  • mięsie drobiowym.

ZOBACZ: Wzrost w cenie zbóż na świecie – notowania giełdowe w górę

 

Ukraiński eksport jest mało zróżnicowany, o czym najlepiej świadczy fakt, że na 75 proc. jego wartości składa się zaledwie osiem pozycji (w tym głównie zboża i mięso drobiowe). Wszystkie należą do towarów nieprzetworzonych lub niskoprzetworzonych. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie powinno dziwić, że eksport z wykorzystaniem transportu drogowego dotyczy zwłaszcza: rzepaku, oleju słonecznikowego, pszenicy i mięsa drobiowego.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie