Pięciu księży zrzuciło sutanny. Abp Gądecki wezwał do nawrócenia
"Jako księża robimy często wiele rzeczy niekoniecznych, czego skutkiem jest ostatecznie kiepski poziom pracy duszpasterskiej" - pisze w liście do poznańskich duchownych Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Niedawno z diecezji odeszło pięciu księży. Teraz szef KEP przyznaje, że ostatnio Kościół zaczął upodabniać się do korporacji.
Obszerne fragmenty listu duchownego ujawnił katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. Zwrócił uwagę, że powstanie dokumentu jest ważnym sygnałem dla wspólnoty, szczególnie tej z Archidiecezji Poznańskiej. Tylko w wakacje ze stanu duchownego zrezygnowało aż pięciu księży.
"Seminarium zasadniczo nie przygotowuje do umiejętności podejmowania praktycznych wyborów w życiu kapłańskim. Ksiądz uczy się dopiero po święceniach, jak poukładać zajęcia w ciągu dnia, tygodnia i roku (modlitwa, praca, odpoczynek)" - pisze w liście abp Stanisław Gądecki.
ZOBACZ: Abp Gądecki: Benedykt XVI to jeden z najwybitniejszych następców św. Piotra ostatnich stuleci
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważa, że "kryzys duchownych może wynikać również ze zderzenia z systemem". "Kościół jest także organizacją, która działa mniej lub bardziej sprawnie. W tym zakresie kilka zjawisk nadaje się do przemyślenia"
- przyznaje abp Gądecki, uzupełniając, że instytucja "funkcjonuje niekiedy nie jak rodzina, a jak korporacja".
Gądecki apeluje o nawrócenie. "Bóg nigdy nie odmawia łaski"
"Jako księża robimy często wiele rzeczy niekoniecznych, czego skutkiem jest ostatecznie kiepski poziom pracy duszpasterskiej. Z tym związane jest również ograniczenie osobistego rozwoju księdza. (...) Wiek, który większość ludzi spędza na podejmowaniu bardzo ważnych decyzji (dom, rodzina, doskonalenie zawodowe), większość polskich księży spędza na posłuszeństwie przełożonym" - wskazuje poznański metropolita.
Abp Gądecki wzywa też do nawrócenia kapłanów. "Jeśli ktoś z księży uwikła się w grzechy nieczyste i złe znajomości, niech się nawróci, a nie porzuca kapłaństwa! Bóg nigdy nie odmawia łaski tym, którzy się nawracają. Życie w celibacie i kapłaństwie jest niewątpliwie trudne, ale nie przekracza naszych sił i możliwości" - uważa hierarcha.
Czytaj więcej