Legionella wykryta w warszawskim przedszkolu. Komunikat placówki
Przedszkole nr 20 w Warszawie poinformowało, że badania sanepidu dały pozytywny wynik na obecność bakterii Legionelii. Placówka pozostaje jednak otwarta. "Przedszkole ściśle współpracuje z sanepidem i wykonuje jego polecenia" - czytamy w komunikacie.
W sprawie skażenia wody przedszkole wydało specjalny komunikat. Jak poinformowano sanepid zalecił zamknięcie natrysków na siedem dni, podczas których prysznice mają zostać rozkręcone i chemicznie zdezynfekowane.
Legionella na Mazowszu. Skażenie w przedszkolu
Co więcej zostanie przeprowadzone tzw. przegrzanie wody, czyli podgrzanie jej do temperatury 70 stopni, w której ginie bakteria Legionelli.
Powtórzenie badań wody ma nastąpić w odstępie tygodnia.
Sanepid nie zalecił jednak zamykania placówki.
"Dzieci w naszej placówce są bezpieczne i mile widziane jutro i w kolejnych dniach" - poinformowała placówka.
Legionellą nie można się zarazić ani od chorego człowieka, ani poprzez picie wody. Do zakażenia dochodzi tylko poprzez wdychanie aerozolu zakażonej wody.
Zakażenie Legionellą w rożnych częściach Polski
Przypomnijmy, że pierwszy przypadek legionellozy wykryto 18 sierpnia w Rzeszowie. Do tej pory obecność pałeczki bakterii potwierdzono w czterech województwach. Wciąż nie wiadomo, co stoi za wzrostem liczby chorych oraz co jest głównym źródłem zakażenia. Niemiecki Robert Koch Institute wskazuje na zmiany klimatyczne.
ZOBACZ: Legionella w Rzeszowie. Stanisław Żaryn: Nic nie wskazuje na sabotaż
"Okres letni to czas legionelli - dotyczy to również roku 2023. Wzrost liczby przypadków w lecie wynika ze zwiększonej aktywności podróżniczej Niemców w miesiącach wakacyjnych, pogoda również odgrywa w tym roku rolę" - twierdzi "Deutsche Apotheker Zeitung Online".
Najwięcej chorych jest w Rzeszowie – 107 oraz w powiecie rzeszowskim – 37. W dębickim jest czterech pacjentów, trzech w powiecie ropczycko-sędziszowskim, dwóch w powiecie łańcuckim. Po jednym zakażeniu odnotowano u pacjentów z powiatów: jasielskiego, przeworskiego, przemyskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego oraz powiatu opolskiego (województwo lubelskie).
Czytaj więcej