Produkcja roślinna w dołku. Ceny skupu na bardzo niskim poziomie
Sezon żniw nie jest w tym roku dobry. Rolnicy musieli mierzyć się z najróżniejszymi problemami, w tym przede wszystkim z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Produkcja była na jednym z najniższych poziomów od lat, co przełożyło się na ceny zbóż.
Zdziesiątkowane uprawy, a także wysoka inflacja, jak również problem ze zbożem z Ukrainy przełożyły się na to, iż rolnicy nie mogli sprzedać zboża za oczekiwaną cenę. Co jeszcze wpłynęło na taką sytuację? Jakie prognozy rysują się dla rynku?
Produkcja roślinna w dołku – ceny skupu niższe niż w zeszłym roku
Ceny skupu zboża są zdecydowanie niższe niż w roku ubiegłym. Wpływ na to – jak już zostało wspomniane – ma przede wszystkim niekorzystna pogoda. Bardzo suchy i gorący lipiec jak i początek sierpnia, późniejsze intensywne opady i gradobicia, nie wpłynęły korzystnie na uprawy.
Plony są zdecydowanie mniejsze niż w latach ubiegłych, a koszty związane z ich utrzymaniem stanowiły bardzo duże wyzwanie dla rolników. Wysokie ceny nawozów, energii elektrycznej, a także paliw odcisnęły piętno na finansach wielu gospodarstw w całej Polsce. Co gorsza, farmerzy nie są w stanie choćby w minimalnym stopniu zrekompensować sobie strat.
ZOBACZ: Płatność dla małych gospodarstw - termin składania wniosków mija 31 sierpnia! Gdzie je składać?
Trudne warunki pogodowe
Warunki pogodowe to czynnik, na który rolnicy nie mają wpływu, a który wyraźnie wpływa na końcową jakość oraz ilość plonów. Choroby roślin, w tym przede wszystkim te o podłożu grzybiczym, zdecydowanie stały się zmorą dla wielu plantatorów roślin – nie tylko zbóż, ale też i warzyw czy owoców.
Duża wilgotność powietrza w połączeniu z wysokimi temperaturami, to wprost idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju infekcji roślin. A przecież środki grzybobójcze, jak również nawozy kosztowały w tym roku o blisko 20% więcej, niż w poprzednim sezonie.
Zyski przynosi jedynie burak cukrowy
Skoro jest tak źle z cenami skupu zbóż, to warto zastanowić się nad tym, czy są jakieś uprawy, które wciąż są dla rolników opłacalne. Jak się okazuje – tak. W przypadku zbóż mowa o odmianach paszowych – w tym przede wszystkim pszenicy.
Rośliną, która obecnie przynosi najwięcej zysku w porównaniu do wymagań i kosztów związanych z uprawą bezapelacyjnie jest burak cukrowy. Wielu rolników mając na uwadze ten trend, zdecydowało się na jego hodowlę tylko po to, by skompensować sobie coraz wyższe koszty uprawy zbóż.
ZOBACZ: Zmiany w zasadach rolnictwa ekologicznego – więcej rolników będzie mogło liczyć na wsparcie
Jak będzie przedstawiać się sytuacja w następnych latach? W tej chwili bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy oczywiście od pogody, jednak nie można pominąć w tych prognozach cen energii, nawozów, a także paliw.
Spadająca inflacja może stanowić promyk nadziei, jednakże należy pamiętać o tym, że taka sytuacja sprawia jedynie, że ceny rosną wolniej, a nie że maleją. Należy zatem mieć nadzieję na lepsze warunki pogodowe, które pozwolą na poprawę ilości i jakości przyszłorocznych plonów. Z pewnością pomoże też szybka stabilizacja za naszą wschodnią granicą.