Mariusz Błaszczak: Mamy zgodę USA na sprzedaż Polsce śmigłowców Apache

Polska
Mariusz Błaszczak: Mamy zgodę USA na sprzedaż Polsce śmigłowców Apache
Twitter/mblaszczak
Blisko 100 Apache'y może trafić do Polski. Jest zgoda USA

Kongres USA zgodził się na sprzedaż Polsce śmigłowców Apache - przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Mowa dokładnie o 96 takich maszynach. "Do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA ma udostępnić Apache z własnych zasobów" - dodał szef MON.

"Mamy zgodę Kongresu USA na sprzedaż Polsce 96 sztuk śmigłowców Apache wraz z radarami i uzbrojeniem!" - przekazał szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i dodał, że teraz pora "na przystąpienie do negocjacji cenowych". 

 

 

Do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA ma udostępnić Apache z własnych zasobów. 

Była decyzja Departamentu Stanu, jest zgoda Kongresu 

O złożeniu oferty kupna 96 śmigłowców Apache poinformował już w ubiegłym roku szef MON.

 

W sierpniu Polska otrzymała zgodę Departamentu Stanu, czyli tamtejszego odpowiednika ministerstwa spraw zagranicznych. Teraz na przekazanie Apache'ów pozwolił także Kongres USA, czyli parlament. 

 

WIDEO: Do Polski trafią maszyny z USA

 

  

ZOBACZ: Apache z systemami laserowymi. Polska kupi takie maszyny

 

Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX wieku przez armię amerykańską. Ostatnio zyskały nowe systemy obrony przed nadlatującymi pociskami ziemia-powietrze krótkiego zasięgu.

Kolejne sprzęty trafią do Polski 

O innych sprzętach, które wkrótce mają trafić do Polski, mówił w Polsat News reporter Michał Stela.

 

Przypomniał, że we wtorek Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę (Letter of Acceptance) z Siłami Zbrojnymi USA w sprawie rozbudowy polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w ramach programu WISŁA o 12 radarów Lower-Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS) oraz kolejnych 48 wyrzutni systemu Patriot.

 

- Polska będzie pierwszym krajem, która będzie miała dostęp do tych technologii ze Stanów. Ten radar widzi wszystko, co się dzieje wokół, to 360 stopni - przekazał Michał Stela.

 

We wtorek także szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w Kielcach umowy na dostawy sprzętu wojskowego m.in. dotyczące rozwoju programu Narew.

 

- Chodzi o to, że Brytyjczycy dają nam technologię - to jest tańszy system ochrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej. Co istotne, ta produkcja będzie w Polsce - dodał reporter.

kg/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie