Ile rzepaku wysiewać na hektar? Dlaczego należy zwracać na to szczególną uwagę?

Agro
Ile rzepaku wysiewać na hektar? Dlaczego należy zwracać na to szczególną uwagę?
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Ile wysiewać rzepaku?

Ile rzepaku wysiewać na hektar? To pytanie zadaje sobie wielu rolników. I bardzo słusznie, bo błędy popełnione podczas decyzji o normie wysiewu rzutują na łączne koszty i przychody z uprawy. Niestety złych wyborów podjętych na tym etapie nie jesteśmy w stanie później efektywnie skorygować. Pokazuje to również, jak ważny jest to etap i dlaczego należy poświęcić mu jak najwięcej uwagi.

Czy warto ufać informacjom z opakowania? 

Potencjał plonowania rzepaku zależy od wielu czynników. Zaliczamy do nich między innymi:

  • dobór gleby pod uprawę,
  • odpowiednie przygotowanie pola,
  • właściwy wybór odmiany,
  • nawożenie,
  • stosowną obsadę roślin,
  • terminowe zwalczanie chwastów.

Oczywiście na ostateczne efekty wpływ ma także szereg innych detali. Nie da się jednak ukryć, że jednym z ważniejszych czynników sukcesu jest właściwa gęstość wysiewu. To rodzi kolejne pytanie: ile rzepaku wysiewać na hektar? 

 

Zgodnie z informacjami zawartymi na opakowaniach, paczka zawierająca 1,5 miliona żywych nasion w przypadku odmian mieszańcowych lub 2 miliony żywych nasion dla odmian populacyjnych, powinna wystarczyć na 3 hektary. W praktyce obserwowana jest tendencja do rozszerzenia porcji nasiona na większe areały. W ten sposób można zapełnić nawet 4-4,5 hektara. 

 

ZOBACZ: Wypłata ze sprzedaży pszenicy i gryki rozpoczęła się! Jaka kwota zasiliła już konta rolników?

 

Pokazuje to również, że sugerowanie się jednostką siewną jako gotową porcją na dany teren powinno być traktowane orientacyjnie. Duże znaczenie ma nie tylko dobór odmiany, ale także termin siewu.

Wpływ terminu wysiewu na ilość nasion rzepaku na hektar

Siewem rzepaku najwcześniej powinni zajmować się rolnicy ze wschodnich rejonów Polski. Zalecenia Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin wskazują, że optymalnym momentem będzie 10 sierpnia dla odmian populacyjnych i 15 sierpnia dla odmian mieszańcowych. Jeśli wskazania producenta nie odbiegają od standardów rynkowych, należy przyjąć, że normy wysiewu wyglądają następująco:

  • siew 10-20 sierpnia - 50-55 nasion/m2 dla odmian populacyjnych; 35-45 nasion/m2 dla odmian mieszańcowych,
  • siew 20-31 sierpnia – 55-85 nasion/m2 dla odmian populacyjnych; 45-50 nasion/m2 dla odmian mieszańcowych,
  • siew 1-10 września – 80-110 nasion/m2 dla odmian populacyjnych; 55-80 nasion/m2  dla odmian mieszańcowych.

Aby rzepak wytworzył przed zimą niezbędne 8-10 liści, szyjkę korzeniową o średnicy co najmniej 1 centymetra oraz głęboki system korzeniowy, potrzebuje około 75 dni jesiennej wegetacji. Opóźniony proces siewu ogranicza dostępną liczbę dni słonecznych, z kolei zbyt wczesne podjęcie działań zwiększa ryzyko wymarznięcia upraw z uwagi na nadmierne wybujanie roślin.

Dlaczego prawidłowy wysiew jest tak ważny?

W klimacie umiarkowanym rzepak wykazuje ogromny potencjał plonowania. Jest on w 70% zdeterminowany przez obsadę roślin, a w pozostałej części przez MTZ. Właśnie dlatego tak ważna jest optymalizacja wysiewu.

 

ZOBACZ: Zmiany w zasadach rolnictwa ekologicznego – więcej rolników będzie mogło liczyć na wsparcie

 

Przyjmuje się, że średnie plony rzepaku wynoszą około 3-4 ton na hektar. To jednak tylko ułamek możliwości rośliny. Coraz częściej słyszy się, że przy odpowiednim podejściu do uprawy, dbaniu o usuwanie chwastów i niwelowaniu niedoborów fosforu i potasu, można uzyskać 6 ton, a nawet więcej. 

 

Sukces tkwi w detalach, a więc w ograniczeniu takich zjawisk jak:

  • nadmierna obsada na uprawie powodująca osłabiony rozwój poszczególnych roślin, korzeni, większe wyleganie oraz zwiększona podatność na choroby,
  • nieterminowe zwalczanie szkodników i chorób,
  • brak reakcji na czynniki zewnętrzne, w tym nadmierną wilgotność.

Prawidłowe decyzje przy siewie pozwalają wykształcić odpowiednią powierzchnię liści, zawiązać niezbędną liczbę pąków kwiatowych na pędzie głównym i rozgałęzieniach bocznych oraz wytworzyć jak największą powierzchnię pod łuszczyny. Warto pamiętać, że wpływ na duże plony ma między innymi przemieszczanie asymilatów, a to jest odpowiednie tylko wtedy, gdy roślina ma dużą liczbą pędów bocznych.

 

Zbyt gęsta obsada rzepaku wykonana jesienią, prowadzi do konsekwencji, które bardzo trudno zniwelować w późniejszym okresie. Stosowanie praktyk agrotechnicznych przynosi pewne efekty, niemniej pociąga za sobą także spore koszty. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem właściwe dobranie odmian i gęstości siewu do warunków glebowych oraz terminowe realizowanie niezbędnych działań.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie