Indie. Wysłano w kosmos satelitę Aditya-L1. Ma za zadanie obserwować Słońce
Indie rozpoczęły swoją pierwszą misję obserwacyjną Słońca - w sobotę wystrzelono satelitę Aditya-L1. Ma ona za zadanie dostarczać wyraźnych obrazów Słońca. Indie kilkanaście dni temu wysłały z sukcesem lądownik kosmiczny na Księżyc.
W sobotę rano kilka tysięcy osób zebrało się na galerii widokowej, aby obejrzeć start satelity Aditya-L1. Był on również transmitowany na żywo w krajowej telewizji. Po godzinie i czterech minutach lotu ogłoszono, że ten etap misji zakończył się sukcesem.
"Aditya" w języku hindi oznacza "Słońce". Satelita przemierzy w ciągu czterech miesięcy 1,5 mln kilometrów - przekazała Indyjska Agencję Badań Kosmicznych (ISRO).
Następnie Aditya-L1 zostanie umieszczony w sektorze kosmicznym zwanym punktem Lagrange'a, gdzie obiekty pozostają na miejscu ze względu na równoważenie sił grawitacyjnych. Zmniejszy to także zużycie paliwa.
- Teraz satelita będzie kontynuował podróż - to będzie bardzo długa misja. Życzmy mu powodzenia - powiedział szef ISRO Sreedhara Panicker Somanath.
Dyrektor projektu Nigar Shaji powiedział, że gdy Aditya-L1 dotrze do celu, przyniesie korzyści nie tylko Indiom, ale także globalnej społeczności naukowej.
Indyjska misja kosmiczna. Zadaniem satelity będzie dostarczanie obrazów Słońca
Nie podano, ile będzie kosztować misja, ale doniesienia w indyjskiej prasie podają kwotę 3,78 mld rupii (około 190 mln złotych).
Zadaniem satelity będzie stałe dostarczanie wyraźnych obrazów Słońca. Statek kosmiczny jest wyposażony w siedem modułów do obserwacji zewnętrznych warstw Słońca, fotosfery i chromosfery, przy użyciu m.in. detektorów pola elektromagnetycznego. W szczególności będzie obserwował meteorologię słoneczną i zbierał dane do lepszego zrozumienia dynamiki wiatrów słonecznych.
- Te siedem modułów będzie badać Słońce jako gwiazdę we wszystkich pozycjach widma, które mamy w zakresie widzialnym, ultrafioletowym i rentgenowskim. To tak, jakbyśmy mieli otrzymać obraz czarno-biały, kolorowy i obraz słońca w wysokiej rozdzielczości, czyli w 4K, abyśmy nie przeoczyli niczego, co dzieje się na Słońcu - powiedział Manish Purohit, naukowiec ISRO.
ZOBACZ: Ponad 40 lat temu wysłali wiadomość w kosmos. Naukowcy czekają na odpowiedź
Indie mają ponad 50 satelitów w kosmosie, które zapewniają wiele kluczowych usług dla kraju, w tym łącza komunikacyjne, dane o pogodzie. Urządzenia pomagają przewidywać inwazje szkodników, susze i zbliżające się katastrofy.
Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) na orbicie okołoziemskiej znajduje się około 10 290 satelitów, z czego prawie 7 800 jest obecnie operacyjnych.
Czytaj więcej