Holandia. Wchodzą w małżeństwa, potem szukają ucieczki. Problem narasta
"Dana z tego roku wskazują, że w Holandii jest coraz więcej małżeństw zawieranych z przymusu" - informuje Krajowe Centrum Wymuszonych Małżeństw i Porzuceń. Od stycznia do sierpnia 2023 roku do organizacji zgłosiły się już 43 takie osoby. Dla porównania - w całym 2022 roku było 50 zgłoszeń.
"Rośnie liczba małżeństw zawieranych z przymusu" - informuje holenderskie Krajowe Centrum Wymuszonych Małżeństw i Porzuceń (LKHA), cytowane przez nadawcę publicznego NOS (Nederlandse Omroep Stichting).
ZOBACZ: Korea Południowa: Młode pokolenie rezygnuje z dzieci i małżeństwa. Wskazują dwa powody
W tym roku do organizacji zgłosiły się już 43 takie osoby. Dla porównania - w całym 2022 roku było 50 takich zgłoszeń.
Wchodzą w małżeństwa, potem szukają ucieczki
"Małżeństwo wymuszone ma miejsce wtedy, gdy jedna lub dwie osoby są pod presją, aby wejść w związek. Problem dotyczy przede wszystkim młodych kobiet, a presję najczęściej narzuca rodzina" - przekazało LKHA.
Charakteryzuje się brakiem swobodnego wyboru partnera i wieku, w którym chce się wejść w związek oraz niezależnością finansową, prowadzącą często do przemocy ekonomicznej.
Małżeństwo pod przymusem ma różną skalę - od słownego do zmuszania kogoś do poślubienia wybranego partnera lub partnerki pod groźbą użycia siły.
ZOBACZ: Wągrowiec. 12 dzieci odebrano opiekunom. Podejrzenie o przemoc domową
Zwykle przemoc ta nie jest widoczna dla świata zewnętrznego. Ofiary często nie stawiają oporu, bo żyją w strachu przed konsekwencjami.
Ostatecznie zgłaszają się do organizacji i oczekują pomocy, w postaci m.in. znalezienia im lokum po ucieczce, gdzie będą bezpieczne. Organizacja podkreśla, że pomaga wyłącznie osobom, które jej oczekują i domagają się interwencji z zewnątrz.
Czytaj więcej