Upały a ochrona rzepaku – dowiedz się kiedy zabiegi mogą być nieskuteczne

Agro
Upały a ochrona rzepaku – dowiedz się kiedy zabiegi mogą być nieskuteczne
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Jak dbać o rzepak podczas upałów?

Rzepak może być zainfekowany przez wiele gatunków chwastów dwuliściennych. Najczęściej roślinę atakują: chaber bławatka, mak polny, przytulina czepna, chwasty rumianowate czy dymnica pospolita. Ich zwalczanie tuż po siewie jest standardową praktyką. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to działanie skuteczne.

Upały a ochrona rzepaku – wysoka temperatura przeszkodą nawet przy dobrym uwilgotnieniu gleby

Jesienne zwalczanie chwastów jest bardzo ważne dla plonowania rzepaku i zboża. Odpowiednie podejście na tym etapie ma olbrzymi wpływ na dalszy wzrost i rozwój roślin. Warto pamiętać, że potencjał plonotwórczy rolnictwa kształtowany jest właśnie po lecie, dlatego tak istotne jest wykonanie właściwych zabiegów doglebowych. 

 

Warunki do przeprowadzenia zabiegu są obecnie całkiem dobrze, co w dużej mierze wynika z optymalnego poziomu wilgotności względnej wierzchniej warstwy podłoża. Opady to jednak nie wszystko. Przeszkodą w skutecznej ochronie mogą być upały, a tych w ostatnich tygodniach w Polsce nie brakuje. Średnia temperatura w drugiej połowie sierpnia oscylowała wokół 28ºC.

W jakiej temperaturze nie wykonywać ochrony rzepaku?

Wysokie wskazania termometrów utrudniają związanie substancji z ziemią. Nasłonecznienie powoduje odparowanie, przez co gleba traci wymagany poziom wilgotności. W tej sytuacji część użytego herbicydu może nawet nie dotrzeć do podłoża. Eksperci radzą, aby nie dokonywać czynności ochronnych przy temperaturach powyżej 25 stopni Celsjusza. 

 

ZOBACZ: Obroty handlowe produktami rolnymi pomiędzy Ukrainą i UE – Polska jednym z najważniejszych partnerów

 

Od tej ogólnej zasady są jednak przewidziane pewne wyjątki. Producenci środków każdorazowo precyzują wymagania termiczne dla konkretnych substancji aktywnych. I tak chlomazon może być stosowany przy maksymalnie 20ºC, z kolei petoksamid do 25ºC. Wskazane substancje będą się jednak optymalnie wchłaniały, gdy temperatury będą niższe.

Upały a ochrona rzepaku – rano i wieczór jako optymalna pora zabiegu

Kiedy najlepiej wykonywać zabiegi ochronne swoich upraw? Odpowiedź na to pytanie wynika z charakterystyki relacji upały a ochrona rzepaku. Skuteczność jest największa, gdy temperatura powietrza jest umiarkowana, a gleba odpowiednio wilgotna. Susza, wysokie nasłonecznienie i intensywne opady deszczu nie są mile widziane.

 

Optymalne warunki najłatwiej uzyskać wieczorem. To wtedy na ziemię osiada rosa, a w ciągu nocy temperatura powietrza pomaga w znacznym zredukowaniu odparowania podanych herbicydów. Podobne warunki panują rankiem, przy czym trzeba pamiętać, że gleba potrzebuje czasu na pochłonięcie zaaplikowanej substancji. 

 

W tej sytuacji należy rozpocząć zabiegi co najmniej na dwie godziny przed planowanym wzrostem nasłonecznienia i temperatury. Dobrym pomysłem jest także implementacja środka wspomagającego działanie substancji. Ewentualne nieprawidłowe zwalczanie chwastów jesienią będzie prawdopodobnie wymagać powtórzenia zabiegu wczesną wiosną. A to mnoży kolejne wydatki i zagrożenia związane z niesprzyjającą pogodą już na początku wiosennej wegetacji.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie