84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na Westerplatte i w Wieluniu

Polska
84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na Westerplatte i w Wieluniu
KPRP/Grzegorz Jakubowski
Prezydent podczas uroczystości na Westerplatte

- Kolejne pokolenia młodych Polaków pochylają głowy nad tą pamięcią. Przede wszystkim pamięcią niezwykłego bohaterstwa i oddania ojczyźnie - powiedział prezydent Andrzej Duda na Westerplatte, gdzie w piątek odbyły się uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej. Premier Mateusz Morawiecki był natomiast w Wieluniu. Mówił o dawnych i współczesnych relacjach Polski i Niemiec.

O godzinie 4:45 na Westerplatte rozbrzmiały syreny alarmowe, gdzie prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wojny, którą 1 września 1939 roku Niemcy rozpoczęły od ataku na Polskę.

 

- Znakomicie wiemy, że jej początek i zarzewie nastąpiło kilka dni wcześniej, poprzez podpisanie zdradzieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow - przypomniał prezydent.

 

 

Atak 1 września rozpoczął się od ostrzału pancernika "Schleswig-Holstein", który wycelował działa w polską składnicę wojskową na Westerplatte. Niewielka polska załoga placówki broniła się w tym miejscu do 7 września. Duda podziękował zgromadzonym za pamięć o tamtych wydarzeniach.

 

- Dziękuję, że tu jesteście i przychodzicie co roku. Kolejne pokolenie młodych Polaków, którzy pochylają głowy nad tą pamięcią. Nie tylko pamięcią tych, którzy polegli, ale przede wszystkim pamięcią niezwykłego bohaterstwa i oddania ojczyźnie. To największa godność Westerplatte i westerplatczyków - zaznaczył prezydent.

 

WIDEO: Uroczystości na Westerplatte

 

 

W uroczystościach na Westerplatte udział wzięli między innymi marszałek Senatu Tomasz Grodzki, szef BBN Jacek Siewiera czy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Premier w Wieluniu

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach w Wieluniu. To pierwsze miasto, na które 1 września 1939 roku bomby zrzuciła Luftwaffe. Niemcy zrzucili na Wieluń blisko 400 bomb. Pierwszego dnia wojny tylko w tym miejscu zginęło, według różnych szacunków, od 1,2 do ponad 2 tysięcy osób.

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. Jacek Czaputowicz: Polski rząd źle prowadzi tę sprawę

 

- Polska i Niemcy są dzisiaj partnerami w Unii Europejskiej, ale aby mogły ze sobą normalnie funkcjonować w przyszłości, muszą zamknąć ten czarny rozdział hekatomby II wojny światowej - powiedział Mateusz Morawiecki.

 

- Nie wystarczy - pamiętamy. Trzeba również dokonać zadośćuczynienia, dlatego nie spoczniemy, ja nie spocznę dopóki ta bolesna rana nie zostanie choć częściowo ukojona - zaznaczył szef rządu.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie