Kiedy przycinać bukszpan? Co jest niezbędne do uformowania drzewu?
Bukszpan jest popularnym krzewem ozdobnym, który jest często sadzony w ogrodach, parkach i na terenach zielonych. Służy do formowania żywopłotów, żywych kształtów lub innych dekoracyjnych elementów krajobrazu. Aby tak było, należy go w odpowiedni sposób uformować. Zanim jednak przystąpisz do tego zadania, dowiedz się, kiedy najlepiej ciąć bukszpan i jak to zrobić!
Cięcie bukszpanu – zabieg jedynie estetyczny?
Przycinanie żywopłotu i porastających ogród krzewów jest z pewnością jedną z najczęściej wykonywanych czynności pielęgnacyjnych, którymi zajmują się nie tylko profesjonalni ogrodnicy. Oczywiście bardzo często żywopłoty tworzą bukszpany. Wbrew pozorom ich cięcie, choć przede wszystkim ma na celu uformowanie krzewu zgodnie z efektem wizualnym, jaki chcemy uzyskać, ma również bezpośrednie przełożenie na stan rośliny. Co pozwala osiągnąć?
- Efekt estetyczny: regularne przycinanie bukszpanu pozwala na utrzymanie odpowiedniego kształtu rośliny, co jest istotne zarówno w przypadku żywopłotów, jak i żywych rzeźb. Jeśli systematycznie będziesz przycinać gałązki i pędy, zyskasz pewność, że ogród będzie znakomicie się rozwijał.
- Kontrola wzrostu: bukszpan może mieć tendencję do szybkiego rozrastania się. Przycinanie umożliwia kontrolę rozmiaru rośliny i dostosowanie jej do konkretnego projektu.
- Wpływ na zdrowie: umiejętne cięcie bukszpanu pozwala usunąć chore, uszkodzone lub martwe części rośliny, co jest istotne dla jej ogólnego zdrowia i dobrej kondycji.
- Zapewnienie optymalnych warunków do wzrostu: umożliwienie dotarcia światła słonecznego do pędów pozwoli im rozwijać się we właściwy sposób. Zbyt duże zagęszczenie liści sprzyja rozwojowi chorób i obumieraniu części gałązek.
- Stymulacja wzrostu: jeżeli zależy Ci na gęstym i zwartym żywopłocie, nie zapomnij o regularnym przycinaniu. Stymuluje wzrost rośliny i przyspiesza osiągnięcie oczekiwanego efektu.
Oczywiście te cele uda Ci się osiągnąć, jeśli przeprowadzisz cięcie bukszpanów w odpowiedni sposób i przede wszystkim dowiesz się, kiedy można przycinać bukszpan. Ta efektowna roślina jest bardzo prosta w uprawie, dlatego warto mieć ją u siebie w ogrodzie, nawet jeśli nie masz większych zdolności ogrodniczych.
Kiedy przycinać bukszpan?
Częstotliwość cięcia bukszpanu zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Wykorzystując potencjał tej rośliny możesz uzyskać zarówno prosty żywopłot, jak i formować efektowne kształty, na przykład wiecznie zielone kule.
ZOBACZ: Co uszkadza kolby kukurydzy? Czynniki są różne
Rzecz jasna w tym drugim scenariuszu będzie trzeba przycinać roślinę zdecydowanie częściej, nawet kilka razy w ciągu roku – zarówno przed sezonem, jak i w jego trakcie. W większości przypadków cięcie wykonuje się dwa razy w roku. Pod uwagę należy wziąć również wiek i etap wzrostu rośliny.
Jak i kiedy przycinać bukszpan?
- Po posadzeniu sadzonki: zacznijmy od początku, a więc od pierwszego cięcia nowo posadzonej rośliny. Kiedy zacząć przycinać bukszpan? Wszystko zależy od tego, kiedy został zasadzony. Jeżeli miało to miejsce wiosną lub latem, gałązki powinny być przycięte po zakorzenieniu, na wysokości ok. 25–30 cm licząc od dołu. W przypadku bukszpanów sadzonych jesienią należy odczekać zimę, aby uniknąć narażenia ich na działanie niskich temperatur bezpośrednio po cięciu.
- Następnie cięcia wykonuje się dwa razy w roku – wczesną wiosną oraz latem. Kiedy przycinać bukszpan na wiosnę? Zazwyczaj zaleca się robić to w marcu, po ustąpieniu mrozów, ale na początku cyklu wegetacyjnego. Wyrastające pędy skraca się w pierwszym okresie wzrostu rośliny o połowę, w następnych latach wystarczy skrócić je o jedną trzecią. To także dobry moment na sformowanie krzewu zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Należy więc przyciąć boki, usuwając jednocześnie suche liście czy gałązki. Następne bukszpan powinien być przycinany w czerwcu, kiedy zauważysz intensywny wzrost nowych pędów. Cięcie możesz także powtórzyć w sierpniu.
Sporą popularnością cieszą się również obwódki z bukszpanu. Nic w tym dziwnego: znakomicie odgradzają rabaty czy części trawnika. Kiedy najlepiej obcinać roślinę z takim przeznaczeniem? W tym przypadku zasady będą podobne. Zwłaszcza w pierwszym okresie konieczne będzie jednak bardziej radykalne cięcie bukszpanu.
Konieczne będzie przycięcie bocznych pędów w taki sposób, aby zapewnić wzrost rośliny ku górze. Formowanie obwódek będzie łatwiejsze, jeśli w ziemi osadzisz paliki, które zapewnią optymalny kierunek rozwoju roślin. Zwróć uwagę, że bukszpany, które mają pełnić taką rolę, krzewią się ok. 3 lat.
Kiedy można obcinać bukszpan? Jak widać, będzie to możliwe przez cały okres wegetacyjny, zazwyczaj robi się to pomiędzy marcem a wrześniem.
ZOBACZ: Kiedy przycinać lawendę? W jaki sposób należy to zrobić?
A do kiedy przycinać bukszpan? Ważne, aby zdążyć przed mrozami. W przeciwnym razie przycięte gałązki mogą nawet obumrzeć. Musisz również dobrać odpowiednie warunki do pracy. Warto robić to w półcieniu. Przede wszystkim unikaj zbyt intensywnego nasłonecznienia podczas przycinania.
Kiedy przycinać bukszpan w doniczce? Wystarczy zrobić to raz lub dwa razy w roku w zależności od wzrostu pędów. Zwróć uwagę, że rośliny w doniczkach wymagają lepszego nawodnienia i nawożenia.
Kiedy przycinać starsze krzewy bukszpanu?
Zastanawiasz się, kiedy należy zająć się starszymi krzewami, a kiedy przycinać młody bukszpan? Jeśli Twój krzew jest już kilkuletni będzie wymagał nieco mniej uwagi. W większości przypadków wystarczy wykonać cięcie sanitarne wiosną (można zrobić to w maju, kiedy pędy zdążą już wyrosnąć) oraz latem – na przykład w sierpniu, pamiętając o osłonieniu ciętych krzewów przed intensywnym operowaniem promieni słonecznych.
A jak formować stary bukszpan? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. W przypadku prostych żywopłotów wystarczy przycinać je w taki sposób, aby ograniczać ich rozrost zarówno na boki, jak i w górę. Jeśli zależy Ci na bardziej skomplikowanych kształtach, przydatne okażą się konstrukcje, do których będzie można przywiązać gałązki, co pozwoli ukierunkować ich wzrost w optymalny sposób. Rzecz jasna w takich scenariuszach konieczne może okazać się częstsze przycinanie żywopłotów.
Narzędzia niezbędne do przycinania bukszpanu
Jak widzisz, podstawową pielęgnacją w przypadku bukszpanu jest cięcie. Terminy to jednak nie wszystko. Potrzebujesz również odpowiednich narzędzi.
ZOBACZ: Cięcie traw ozdobnych – kiedy i jak robić to poprawnie?
Bez obaw: w większości scenariuszy w zupełności wystarczą standardowe nożyce do żywopłotów. W przypadku mniejszych krzewów poradzisz sobie zwykłymi nożycami manualnymi. Warto postawić jednak na nożyce elektryczne. Pozwolą w wygodny sposób zarówno docinać pędy, jak i formować roślinę zgodnie z Twoimi potrzebami.