Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich – złóż dokumenty do końca sierpnia

Agro
Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich – złóż dokumenty do końca sierpnia
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Uproszczona płatność. Jak to wygląda?

Uproszczona płatność może zastąpić dopłaty bezpośrednie. Małe gospodarstwa w jej ramach otrzymają zryczałtowaną dopłatę zależną od liczby hektarów. Sprawdź, na czym polega i kto może skorzystać z tego rozwiązania.

Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich – na czym polega to rozwiązanie?

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 przewiduje szczególny sposób przyznawania płatności dla części rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie w 2023 roku. Przybiera on formę tak zwanej płatności dla małych gospodarstw.

 

Uproszczony tryb wypłaty dotyczy rolników, w przypadku których:

  • łączna powierzchnia gruntów zakwalifikowanych do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu rolnika jest większa niż 1 ha;
  • powierzchnia użytków rolnych w posiadaniu rolnika na dzień 31 maja 2023 r. nie była większa niż 5 ha;
  • w decyzji o przyznaniu płatności w roku ubiegłym dotyczącej rolnika lub podmiotu, od którego wnioskodawca zakupił gospodarstwo rolne, gdzie powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności była większa od zera

System płatności dla małych gospodarstw zastępuje płatności bezpośrednie, o które można było wnioskować w 2023 roku, a więc:

  • podstawowe wsparcie dochodów;
  • płatność dla młodych rolników;
  • płatność redystrybucyjną;
  • płatności związane z ekoschematami;
  • płatności związane z produkcją.

Ile wynosi płatność dla małych gospodarstw? Jej wysokość jest zależna wyłącznie od rozmiaru gospodarstwa. Aby ją poznać, należy pomnożyć powierzchnię przez kwotę 225 euro. Rolnicy mogą wobec tego liczyć na wsparcie w wysokości od równowartości 225 euro do maksymalnie 1125 euro.

 

Przyznanie płatności dla małych gospodarstw zastępuje płatności bezpośrednie, jednak nie wpływa na wypłatę innych dopłat, np. płatności ekologicznej, zalesieniowej czy rolno-środowiskowo-klimatycznej. Wciąż wypłacane będzie również przejściowe wsparcie krajowe.

W jakim terminie należy złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw?

Zastąpienie płatności bezpośrednich jedną płatnością dla małych gospodarstw jest możliwe na żądanie rolnika. Oświadczenie należy złożyć do 31 sierpnia 2023 roku. Do tego dnia możliwe jest również wycofanie takiego oświadczenia.

 

ZOBACZ: Płatność dobrostanowa – zasady, terminy i stawki

 

Takie rozwiązanie może również pomóc uzyskać wyższe dopłaty dla małych gospodarstw, zwłaszcza w przypadku niekorzystania z większej liczby płatności podstawowych. Oczywiście nadal możliwe będzie rozliczenie na dotychczasowych zasadach. Jeżeli zastanawiasz się, który model rozliczenia będzie korzystniejszy, oblicz, jakie środki uda Ci się uzyskać. 

 

Weź przy tym pod uwagę płatności, o które złożono wnioski i które nie zostaną wypłacone w związku ze złożeniem żądania. W przypadku płatności dla małych gospodarstw o przyznaniu środków decyduje kierownik biura powiatowego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Płatność dla małych gospodarstw – wnioski jedynie przez internet

Złożenie wniosku o zastąpienie płatności bezpośrednich przez system dopłat dla małych gospodarstw jest możliwe jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Publicznych. W tym celu należy przesłać skan albo zdjęcia oświadczenia o żądaniu przyznania płatności dla małych gospodarstw. Jego wzór znajdziesz na stronie internetowej ARiMR lub w oddziałach. W ten sam sposób możliwe będzie również wycofanie żądania. Co ważne: terminy nie podlegają przywróceniu.

 

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie